Citi'nin yeni planı

Citibank Türkiye Genel Müdürü Serra Akçaoğlu, bireysel bankacılık departmanlarının satışı sonrası ilk defa konuştu ve yeni rotalarını anlattı.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Citi'nin yeni planı

“ESKİ KÂRLI GÜNLER SONA ERİYOR”
DÜNYA NEREYE GİDİYOR?

Türk bankacılık sektörü olarak maliyetlerimize çok dikkat etmemiz lazım. Eski kârlı güzel günler artık kalmıyor. Dünya bankacılık sistemi de değişiyor. Dünyada denetim kuruluşlarının yarattığı Basel III gibi yeni rasyolarla bankaların artık eskisi kadar rahat kredi vermesi, büyük bilançolar yaratması mümkün olmayacak. Bundan sonra daha çok sermaye piyasaları öne çıkacak. Hem dünyada hem Türkiye’de daha fazla şirket halka açılacak. Bu gerek ekonominin geleceği gerek şirketlerin kaynaklarını çeşitlendirmeleri açısından çok sağlıklı. Pek çok şirket sadece bankacılıktan fonlama yapmayacak, sermaye piyasalarında daha aktif olacak.
MODEL DEĞİŞECEK
Faizlerin düştüğü bir ortamda, akıllıca kredi verip batırmamaya dikkat etmeli. Verimli çalışıp masraflarımızı hep birlikte kısarak marjlarımızı korumamız gerekiyor. Aslında akıllıca yönetildiği sürece gerek dünya gerek Türkiye’de bankacılık sisteminin kârlılık dinamiklerinde büyük fark olmamalı. Kârlılık kalemlerinde değişiklik göreceğiz, krediler ve aktiflerden olan kâr başka alanlara kayacak. Düşük faiz ortamında büyümek için hacmi artırmalıyız. Ama bu hacmi de operasyonel maliyetleri artırmadan, otomasyon ve elektronik ortamlarla yakalamak lazım. Bu iş modeline dönüşümü yapanlar kârlarını devam ettirir. Eski modele göre devam edenlerin kârında düşüş olabilir.

“BÖLGEYİ TÜRKİYE’DEN YÖNETMEK İSTİYORUM”
KARİYERİMDE BİR SONRAKİ ADIM

Ben işimi çok seviyorum, gece gündüz çalışırım. Aynı şekilde Türkiye’yi de çok seviyorum. Kariyerimde daha fazla görevi Türkiye’den yürütmek isterim. Günün birinde bütün bölge merkezini Türkiye’ye taşımış bir bankanın başında olmak istiyorum. Başka bir ülkeye gitmeden bölgeyi buraya getirmek istiyorum. En büyük hedefim, Citi’nin günün birinde birçok ülkedeki işini Türkiye’den yapması olacak.
SIKINTIDA İSTANBUL’U DÜŞÜNÜRÜM
Ben insanlarımızın yurtdışında değişik tecrübeler edinip Türkiye’ye geri dönüp hizmet etmesi gerektiğine inanıyorum. Yurtdışında sıkıntılı toplantılar olduğunda, hep İstanbul gözümün önüne gelir, rahatlarım. Biz bazen ülkemizin değerini, iş yapış şeklini, insanlarının değerini bilemiyoruz. Pek çok ülke Türkiye’den gözüktüğü gibi değil, ben birçok ülkede de kaldım. Bizim ülkemizin çok büyük avantajları var.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz