"Çocukları şirketlere monte edemedik"

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, çocukları Selim ve Pelin Akın, işe ve birbirleriyle ilişkilerine bakış açılarını Capital’e anlattı.

6 AĞUSTOS, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Çocukları şirketlere monte edemedik
Hamdi Akın, Akfen Holding’i kurdu ve büyüttü. Birinci kuşak olarak tüm kuralları kendi koyarak sıra dışı bir aile şirketi yarattı. Şimdi ikinci kuşak bu yapıda göreve gelmeye hazırlanıyor. Akın’ın 30 yaşındaki oğlu Selim ve 26 yaşındaki kızı Pelin babalarının mentorluğunda şirketin geleceğini yönetmek için adeta adaylık sürecinde...

Ancak Akın, bu süreçte çocuklarının işinin kendisinden daha zor olduğunu itiraf ediyor. “Bizim sorumluluğumuz sadece kendimize karşıydı. Kaybettiğimiz zaman bizden hesap soran kimse yoktu. Ama ikinci kuşak için durum aynı değil. İkinci kuşağın ya mevcudu olduğu gibi korumak ya olduğundan daha ileri götürmek gibi bir sorumluluğu var” diye konuşuyor.

Hnamdi Akın, iş dünyasımn sıra dışı girişimcilerinden... 40 yıla yaklaşan iş hayalında hep riske daha geniş bir perspektiften baktı, agresif yatırım kararlarıyla sıfırdan bir dev yarattı. Kurumsallaşmaya verdiği önem ve şirketlerini bir amaç değil araç olarak gören yaklaşımı Akfen Holding’i klasik aile şirketlerinin dışında bir noktaya taşıdı.

Şimdi bu yapıda ikinci kuşak yönetime hazırlanıyor. Akın’ın 30 yaşındaki oğlu Selim ve 26 yaşındaki kızı Pelin babalarının mentorluğunda şirketin geleceğini yönetmek için adeta adaylık sürecinde... Bu süreçte Akın, eğitim hayatlarının ilk gününden itibaren yönlendirmeye çalıştığı çocuklarıyla yakından ilgileniyor.

Bir baba olarak hem demokrat hem yönlendirici bir duruşa sahip olmaya çalışıyor. Çocuklarının kariyerlerini inşa etmesine fırsat tanırken, alternatifleri olduğunu söylüyor, “Bu oynadığınız kolay bir oyun değil, eğer oynamayacaksanız başından size bu şansı veriyorum, çekilebilir başka bir şey yapabilirsiniz" diyor.

Bu şekilde demokrat olmanın kendisi için bir zorunluluk olduğunu da açıklayan Akın, ikinci kuşağın işinin kendisinden daha zor olduğunu itiraf ediyor. “Birinci kuşakta bizim sorumluluğumuz sadece kendimize karşıydı, biz kazanabilirdik de kaybedebilirdik de...

Kaybettiğimiz zaman bizden hesap soran kimse yoktu. Ama ikinci kuşak için durum aynı değil. İkinci kuşağın ya mevcudu olduğu gibi korumak ya olduğundan daha ileri götürmek gibi bir sorumluluğu var” diye konuşuyor. Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ham-di Akın, çocukları Selim ve Pelin Akın, işe ve bir-birleriyle ilişkilerine bakış açılarını Capital’e anlattı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz