Çok büyük hedeflerim var

Metin, milletlerarası bir büyüklüğün bir parçası olmak istediklerini, kimyası tutan gruplarla yatırımlarını paylaşabileceklerini açıklıyor.

1.07.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çok büyük hedeflerim var

CELAL METİN, SABANCI HOLDİNGİN ESKİ CEO'SU
. AYNI zamanda kimya doktoru. Uzun yıllar Türkiye, Uzakdoğu ve ABD'de yöneticilik yaptı. 6 yıl önce de Sakıp Sabancı tarafından getirildiği Sabancı Holding CEO'luğu görevinden ayrılıp kendi işini kurdu. Şimdi, Met Group çatısı altında enerji, tarım ve hayvancılık yatırımlarına odaklandı. Metin, 10 yıl boyunca Dupont'da yöneticilik yapan oğlu Kerem'i operasyonun, Morgan Stanley'de çalışan kızı İrem'i ise finansın başına geçirdi. Metin, Türkiye'de ve yurtdışında toplam 4 bin megavatlık enerji yatırımı üzerinde çalıştıklarını söylüyor. Türkiye'deki 2 santralden biri Karaman'da diğeri ise Kırklareli'nde olacak. Karaman'daki enerji santralinde en büyük ortağı ise GE. New York Times'ın da övgüyle bahsettiği Karaman'daki santral için Metin, "2008'de bu rüyamın gerçek olacağını hayal bile edemiyordum" diyor ve ekliyor: "Geliştirdiğimiz teknoloji sayesinde doğalgaz, rüzgar ve güneş enerjisini bir arada kullanarak yüzde 70 verimliliğe ulaştık." Grubun hayvancılık ve tarım yatırımları ise Edirne Uzunköprü'de devam ediyor. Sabancı'dayken de Piyale gibi eski gıda markalarını topladığını söyleyen Metin, gıdada büyüyeceklerini ve nihai tüketiciye kadar gideceklerini söylüyor. Metin'e göre işte başarılı olmak için ise "çıkışı" olan projelere yatırım yapmak gerekiyor. Metin, "90 gün içinde halka açılacakmış gibi hazırlıklı olun" diyor. Aile şirketlerine ise "Çocukları mutlaka işe ortak yapın" tavsiyesinde bulunuyor. Kendisinin de kızını ve oğlunu şirketine ortak yaptığını söyleyen Metin, "Kendilerini ispatladıktan sonra birlikte çalışmaya başladık" diyor. Metin, Sabancı Holding'i ise olması gereken yerden aşağıda bulduğunu söylüyor. "Koç ile Sabancı arasındaki fark açıldı. Sabancı bugün olması gereken yerden 3 kat daha yukarıda olmalıydı" diyen Metin, girişimcilik hayatını, yeni yatırımlarını ve gelecek planlarını şöyle anlattı:

NASIL GİRİŞİMCİ OLDU?
Kimya mühendisiyim. Doktoramı da kimya üzerine yaptım 1975 yılında üniversiteyi bitirdikten sonra Sabancı Grubu'na katıldım. Daha sonra Sabancı'dan ayrılarak Uzakdoğu'ya gittim. 2003 yılına kadar Çin'in en büyük petrokimya ve enerji grubunda başkan yardımcılığı yaptım. Bu grubunun büyümesinde çok önemli rolüm oldu. Grup şirketlerinin Amerika'da ve Uzakdoğu'da halka arzlarını gerçekleştirdim. Aynı zamanda yöneticilik yaptığım bu şirketlerde, belli ortaklıklarım oldu. 1998'de Singapur'da Met Group'un temellerini attım. Met Capital Partners adında butik bir yatırım bankası kurdum. Bu çok önemli bir işti. Çocuklar okumaya Amerika'ya gidince, İstanbul'a doğru yapılanmaya başladık. Türkiye'ye, 1996 yılında, Erbakan Hükümeti döneminde, büyük bir enerji yatırımı yapmak için döndüm. Bu dönem, Türkiye'nin ilk kez enerji sektörünü tekelden çıkarıp özel sektöre açmayı planladığı günlerdi. İskenderun ile Yumurtalık arasındaki bölgede toplam 1.300 megavatlık enerji santrali kurmak için müracaatımızı yaptık. Tüm anlaşmaları imzaladık. Ciddi miktarda yatırım da yaptık. Maalesef o zamanlar enerji üretiminin devletin işi olduğuna dair çıkan kanunlardan sıyrılamadığımız için bu yatırımımız yarım kaldı. Halbuki bugün Türkiye'nin en stratejik yerinde önemli bir doğalgaz çevrim santralimiz olacaktı. 2003'te ise Sabancı Holding'e, merhum Sakıp Sabancı'nın daveti üzerine 3 yıllığına geldim. Sabancı Grubu'ndaki yıllarımı başarıyla geçirdim. 3 yıllık sürenin 1,5 yıllık zarfında, Sakıp Bey'in son CEO'su olarak görev yaptım. Bu sırada yürütmekte olduğum işlerimin aktif yönetim kurulu üyeliklerinden çekildim. 2005 yılının sonunda ise Sabancı Holding'den ayrıldım ve kendi işim olan Met Group'un yatırımlarına ağırlık verdim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz