"Dalgalanmayı yönetmeyi öğrendim"

Metin Ekal ile çiftçilik ve PepsiCo ile çalışmaları hakkında konuştuk.

28 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Dalgalanmayı yönetmeyi öğrendim
Metin Ekal, babasının ölümüyle bankacılığı bırakıp çiftçilikle uğraşmak üzere antakya’ya yerleşti. Çiftçilik üzerine katıldığı fuarlar ve okuduğu kitaplarla kendini geliştirdi ve çevresi tarafından “duayen çiftçi” olarak anılmaya başladı.

İki yıldır Pepsıco ile çalışan Ekal, “sürekli öğrenme peşindeyim. dünyada ne yapılıyorsa çiftliğimde hep onu uyguladım” diyor. Sürdürülebilir tarım sayesinde ise tutarlı geliri olduğunu, doğa olaylarını lehine çevirmeyi öğrendiğini söylüyor ve ekliyor: “en önemli katkısı dalgalanmalardan etkilenmeyip verimli
hasatlar almam oldu. “

Antakya’da tarımla uğraşan Metin Ekal ilginç bir çiftçi. Türkiye’nin ilk yamaç paraşütçüleri arasında yer alıyor. Onunla da kalmamış; kampingden scuba dalışa, motordan yelkene kadar çok çeşitli alanlarda deneyim yaşamış. Bir süre yelkencilikle uğraştıktan sonra bu hayatı bırakıp, baba işine dönmeye karar vermiş.

İstanbul’dan Hatay’a döndüğü ilk günlerde annesinin de bu duruma karşı çıktığını söyleyen Ekal, ilk olarak kendini geliştirme kararı almış. Bu nedenle de yurtiçi ve yurtdışı fuarlara katılmış, kitaplar okuyup, konferanslara katılmış.

Bankacılık deneyiminin de katkısıyla farklı bir yaklaşıma sahip yeni bir çifti tipi olarak ortaya çıkmış. Şimdi Hatay’da herkes Metin Ekal’dan, “Duayen çiftçi” diye söz ediyor. 2003 yılında Kenan Evren’in Çinli manevi kızı Ching Wang ile evlenen Ekal, yaptığı işte sürekli gelişim ve yenilik peşinde koşuyor.

Yeni bir ürün ekmeyi düşünürken PepsiCo ile tanışıp patates ekimine de başlayan Ekal, “Sürekli öğrenme peşindeyim. Dünyada ne yapılıyorsa çiftliğimde hep onu uyguladım” diyor. Metin Ekal ile çiftçilik ve PepsiCo ile çalışmaları hakkında konuştuk:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz