"Dünya şirketleri arasına gireceğiz"

“Zorlu’nun dünya şirketleri arasında yer almasını hedefliyoruz."

23.06.2016 13:35:410
Paylaş Tweet Paylaş
"Dünya şirketleri arasına gireceğiz"
* Son yıllarda konjonktürle birlikte yatırım kriterleriniz değişti mi?

 Benim yatırım kriterlerim hiç değişmez. Çünkü, birinci kriterim özsermayenin ağırlıkta olduğu yatırımlara girmek. Bir de yeterli araştırma geliştirme yapmadan bir işe girmeyiz. Bu kriterler her zaman geçerli.

* Bir dönem ihalelerde çok aktiftiniz... Bu dönemde takip ettiğiniz özelleştirmeler, ihaleler var mı?

 Zamanında ihalelere girdik. Ancak son zamanlardaki özelleştirme ihalelerine çok yüksek fiyatlarla gidildi, bu nedenle biz de girmedik. Şu anda kendi yatırımlarımızı, halihazırdaki sanayimizi daha fazla geliştirmeyi hedefliyoruz.

* Gelirlerinizin ne kadarı sanayiden geliyor?

 Gelirlerimizin yüzde 95’i sanayiden geliyor. Önümüzdeki dönemde de böyle olacak. Her insanda bir hastalık vardır bizim hastalığımız da sanayi.

* Gelecek 5-10 yılda Zorlu’yu nereye taşımayı hedefliyorsunuz?

 Zorlu’nun dünya şirketleri içinde yer almasını hedefliyoruz. Bugün yaptığımız ürünler belli. Tekstilde dahi bir markayız. Vestel dünyada sayılı üreticilerden bir tanesi. Bundan sonra bu dünyada markalaşmak istiyoruz.

 Ciroda hedefiniz nedir?

 Birinciliğe koşuyoruz. Bir sporcu gibiyiz ve bu kulvarda hedefimiz birincilik. Mutlaka birinci olacağız demiyoruz. Sporculara baktığınızda birinci, ikinci ve üçüncüye madalya veriliyor. Dördüncünün ve beşincinin ise ismi yoktur. O yüzden de arkadaşlara, “Biz bir sporcu gibi kendimizi kabul edeceğiz ve birinci olmak için yarışacağız” diyorum.

* Birinciliği ne zaman alırsınız?

 Hedefimiz birincilik ama bunun için süre koymuyorum.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz