"Düz Dünya gerçekleri"

Çağımızı en iyi yorumlayan düşünürlerden biri olan Tomas L.Friedman teknolojiyle düzleşen dünyanın gerçeklerini anlattı

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Düz Dünya gerçekleri
Üretİmİn Doğu’ya kaydığı bir dönemde rekabet avantajını kaybeden bütün ülkelerin üretim toplumundan bilgi toplumuna geçiş yapması gerekiyor. Türkiye’nin de diğerlerinden farkı yok. Türkiye de asıl rekabetçi olduğu alanlarda, üretimden bilgi ölçeğine geçmeli. Örneğin ilaç sektöründe katma değerli ürünler merkezi olabilir. İletişim sektöründe çok dinamik şirketleriniz var. Bankalarınız da krizde çok iyi bir performans gösterdi ve ayakta kaldı. Finans sektöründe yapılabilecek daha çok şey olduğu düşüncesindeyim.”
Bu saptamalar, New York Times’ın ünlü köşe yazarı Thomas L. Friedman’a ait. Friedman, çağımızı en iyi yorumlayan düşünürlerden biri. Üç kez Pulitzer ödülü aldı. “Dünya Düzdür”, “Sıcak, Düz ve Kalabalık: Neden Yeşil Devrime İhtiyacımız Var” adlı kitaplarıyla defalarca en çok satanlar listesinde birinci sıraya yerleşti. US News&World Report tarafından “Amerika’nın en iyi liderleri” arasında gösterildi.  Görüşleri dünya genelinde dikkatle takip edilen ve tavsiyeleri ülke liderleri bazında dikkate alınan Friedman’ın bir süredir gündemindeki en önemli konu, globalizasyon ve sürdürülebilirlik.  Global dünyada dengelerin hızla değişmekte olduğunu belirten Friedman, Amerika kaynaklı krizi doğuran ana nedenin, riskleri göz önüne almadan aç gözlü şekilde büyümek olduğunu söylüyor. Tüm dünyanın Amerika gibi tüketmeye başlamasının da bu sonucu doğurduğunu ifade ediyor. Dünyada dengeler değişirken çağımızın yeni bir endüstri devrimine gebe olduğunu haber veren Friedman, “Bu devrimin adı ET, yani enerji teknolojileri. Yeni BT dönemi bu olacak. Bunun liderinin kim olacağını bilmiyorum. Ancak dünyayı bu gidişattan ancak yeni enerji teknolojileri kurtarabilir” diye konuşuyor.
Türkiye gibi tüm ülkelere de bu devrime katılmalarını ve yeni dünyada yerlerini almalarını tavsiye ediyor. Geçtiğimiz ay Özyeğin Üniversitesi’nin davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Thomas L. Friedman, Capital’in sorularını şöyle yanıtladı:

Capital:
Tekstil, makine, ağır sanayi gibi bazı üretim alanlarında Batı’dan Doğu’ya doğru kayış var. Bu gerçek Türkiye’nin tekstil ve benzeri alanlardaki rekabet gücünü tehdit eder mi? Bu trend hakkında ne düşünüyorsunuz?
- Düz dünyada, üretim kendi yolunu bulacak. Yolunu ararken de her zaman en etkili, en ucuz ve en rekabetçi pazar arayışında olacak. Bu tür pazarlar da bugünkü ortamda Batı’dan ziyade Doğu’da mevcut.
Örneğin Amerika sadece makinede değil, birçok alanda üretimini Çin’e kaydırıyor. Bu, zaman içinde birçok ülkeyi kapsayan bir trend olacak. Dolayısıyla üretimin Doğu’ya kaydığı bir dönemde, üretimdeki rekabet avantajını kaybeden bütün ülkelerin üretim toplumundan bilgi toplumuna geçiş yapması gerekiyor. Türkiye’nin de diğerlerinden farkı yok. Bu durumda Türkiye de asıl rekabetçi olan alanlarda, üretimden bilgi ölçeğine geçmeli. 

Capital:
 Çin’in düşük maliyet ve yüksek hacimli üretim gücü gelecekte de devam edecek mi?
-  Sanmıyorum. Aslında Çin, şimdiden bu avantajını kaybetti. Bir süredir üretim Vietnam ve diğer ülkelere de gidiyor. Şu anda Çin’de grevler yaşanıyor. Ülkedeki düşük maliyetli üretim çok yoruldu. Onlar da yeni arayış içinde.

Capital:
 Düzleşen dünyada global şirket olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekiyor?
-  Aslında söz konusu globalleşme olunca, şirketlerden çok o şirketlerin çıkabileceği ülkelerde olması gereken unsurlardan bahsetmek gerekir. Burada 4 unsur devreye giriyor:  Öncelikle ülkeler, doğru altyapıya sahip olmalı, bankacılık ve telekom sektörleriyle en iyi şekilde bağlantılarını kurmalılar. Yani düz dünya ile ilişkilerini en iyi şekilde sağlamalılar.
İkinci olarak en üst düzeyde eğitime ihtiyaç var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz