E-faturaya geçiş hızlanacak

E-faturaya geçmek isteyenlerin oranı ise yüzde 76. Yasayla birlikte ilk yıl 30 bin şirketin e-faturaya geçeceği tahmin ediliyor.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
E-faturaya geçiş hızlanacak

Çünkü bir önceki yıl gerçekleştirilen aynı araştırmada, 2011 yılında tedarikçilerin yüzde 46’sının e-faturalamaya adaptasyon zorluğu yaşadığı ifade ediliyordu. 2012 yılında bu oranın yüzde 26’ya düştüğü görülüyor.

E-faturalamanın yararları sürecin hızlanması ve kaynakların etkin kullanımıyla daha da ön plana çıkıyor. Global e-fatura anketine katılan CFO’ların yüzde 67’si operasyonel verimlilik konusunda e-faturalamanın kendilerine önemli bir yarar sağladığını ve hedeflerine ulaşmayı kolaylaştırdığını belirtiyor. Burada da bir artış söz konusu. 2011 yılında bu oran yüzde 50’ydi.

Ayrıca e-faturalamayla daha hızlı faturalamanın mümkün olması, şirketlerin maliyetlerini düşürüyor. Global ankete katılanların büyük çoğunluğu, faturalama sürecini hızlandırması, fatura başına maliyetleri düşürmesi, faturalama kalitesini artırması, tedarikçiler ve müşterilerle daha iyi ilişki kurmalarını sağlaması, nakit akışını kolaylaştırıp sermaye yönetimini daha hızlı kılması nedeniyle e-faturalamanın oldukça faydalı olduğunu düşünüyor. Yine araştırmaya göre yazılımların daha ulaşılabilir ve daha az karmaşık olması durumunda e-faturalamaya ilgi artacak. Adaptasyon yükselirken, daha fazla iş ortağı, tedarikçi ve müşteri e-faturalama kullanacak.

E-FATURAYA GEÇİŞ ZOR MU?
Tıpkı dünyada olduğu gibi Türkiye’de de e-faturaya geçme konusunda bir direnç söz konusu. CEO Club üyeleri arasında yaptığımız ankette katılımcıların yarısı e-faturaya geçişte zorluklar olabileceğini düşünüyor. Ve bunların da yüzde 33,9’u adaptasyon zorluğundan bahsediyor. CEO’ların yüzde 21,8’i e-faturaya geçiş sürecini, yüzde 13,3’ü ise teknolojisini karmaşık buluyor. Faydalarının yeterince anlaşılmadığı gerekçesiyle e-faturaya geçişin zor olduğunu ifade edenlerin oranı ise yüzde 13,9. Yine CEO’ların yüzde 12,1’i bu geçişi oldukça maliyetli buluyor. CEO’lar e-fatura sisteminin

yaygınlaşmasının önünde bazı engeller olduğunu da düşünüyor. CEO’ların yüzde 27,3’ü sistem hakkında yeterli farkındalığın oluşmadığını, yüzde 14,4’ü sistemin faydalarının net olarak ortaya konmadığını, yüzde 12,3’ü faturalamada yaşanan kullanım zorluklarının en büyük engel olduğunu söylüyor.

Gelir İdaresi Daire Başkanı Uğur Doğan da şirketlerin e-fatura’ya geçişte zorlanabileceğine dikkat çekiyor ve şöyle devam ediyor: “E-fatura şirketler için yeni bir konsept. Ancak şirketlere bütünüyle yabancı bir konu da değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz