E-faturaya geçiş hızlanacak

E-faturaya geçmek isteyenlerin oranı ise yüzde 76. Yasayla birlikte ilk yıl 30 bin şirketin e-faturaya geçeceği tahmin ediliyor.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
E-faturaya geçiş hızlanacak

Zira bugün şirketlerin birçok iş ve işlem süreçleri zaten elektronik ortamda gerçekleştiriliyor. İşletmelerin yapmaları gereken şey bu süreçlere e-faturayı da dahil etmek. Ancak şimdiye kadar yıllardır kağıda dayalı işlem süreçlerinin oluşturduğu bir kültür ve algı var. Dolayısıyla bunun değiştirilmesi ve iş süreçlerinin buna adapte edilmesi zaman alabilir.”

ADNAN VURAL / DIGITAL PLANET YÖNETİM KURULU BAŞKANI
E-FATURA NE GETİRECEK?
E-DÖNÜŞÜMÜN EN ÖNEMLİ HALKASI

Ülkemizin yürüttüğü e-dönüşüm hamlesinin en önemli halkasını elektronik fatura ve ilgili süreçlerinin oluşturduğunu düşünüyorum. Kurumlar arası fatura, irsaliye gibi resmi belge alışverişi elektronikleşerek hızlanacak, basite indirgenecek. Merkezi olarak kayıt altına alınması sağlanacak. Bu sayede verginin tabana yayılması süreci çok daha hızlı yaygınlaşacak.
UZAKTAN DENETİM
Uzaktan denetim mekanizmaları devreye girecek. Bu şekilde hem ekonomik açıdan vergi gelirleri artacak hem şirketlerin bu şekilde denetime harcayacakları süre ortadan kalkacak. Daha basit ve okunabilir şirket denetim mekanizmaları oluşacak.
KAÇAKLARI ENGELLEYECEK
E-faturanın vergi sistemindeki kaçakların engellenmesinde, vergi adaletinin oluşumundaki katkıları bile cari açık, bütçe dengesi gibi konularda başlı başına ülke ekonomisi için ciddi bir kazanım olacak.
KÂRLILIĞA ETKİSİ
E-faturaya geçişle şirketlerin faturalama süreçleri basitleşecek, kağıt, basım, posta gibi operasyonel maliyetlerinde yüzde 60-80 arası düşüşler meydana gelecek. Bu sayede özellikle yüksek hacimli değerli evrak üretimi yapan kuruluşlarda bunun kârlılığa etkisi yüzde 3’ten başlayacak oranlarla görülecek. Ayrıca üretim ve hizmet, faturalama ve tahsilat süreçleri de önemli ölçüde iyileşecek.

UĞUR DOĞAN / GELİR İDARESİ DAİRE BAŞKANI

"KOLAYLIKLAR DÖNEMİ GELİYOR"
ASIL AVANTAJLARI

E-faturanın görünür avantajları asıl avantajlarının yanında çok küçük. Zira en başta e-fatura, işletmelere yönetimsel ve denetimsel çok sayıda fayda sağlayacak. İşletmelerdeki nakit yönetimi e-faturayla daha da kolaylaşacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz