Efsaneden yeni hedefler

Özyeğin, Türkiye'de bankacılığın bugün ve gelecekte cazip olmaya devam edeceğini söylüyor. "Büyüyen bu sektörde her bankaya, her bankacıya iş çıkar" diyor.

1.06.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Efsaneden yeni hedefler


HÜSNÜ ÖZYEGIN, FİNANSBANK'I SATTIKTAN 3 YIL SONRA
Yeni bankası Fibabanka ile çok iyi bildiği Türk finans sektörüne geri döndü. Avrupa'da Credit Europe markası ile bankacılık faaliyetlerini sürdüren Fiba Grubu, yeni dönemde Türkiye'yi de network'ünün içine katarak finans alanında hızlı bir büyüme planı yapıyor. Özyeğin, Fibabanka'nın oyuna asıl 2012'den sonra dahil olacağını söylüyor. "Şu anda hazırlık aşamasındayız. Altyapımızı kuruyoruz. Kurumsal ve ticari bankacılıkla başladık. Bireyselde Finansbank'ı sattıktan sonra çok gelişme oldu. Şu anda piyasayı inceliyoruz. Hazır olunca bu alana da gireceğiz" diye konuşuyor.
37 yıldır finans sektöründe olan, Türkiye'nin yetiştirdiği en iyi bankacılardan Hüsnü Özyeğin, aynı zamanda örnek bir girişimci. Pamukbank'taki başarısının ardından Finansbank için aldığı lisansla ödüllendirilen, bu fırsatı layığıyla değerlendiren işadamı, Millennium Bank'ı satın alarak kurduğu Fibabanka ile yeni bir başarı öyküsü yazmaya hazırlanıyor. Ekibini uzun yıllardır birlikte çalıştığı profesyonellerle kuran Özyeğin, tıpkı Finansbank'ta olduğu gibi Fibabanka'da da genç bankacılar yetiştireceğini söylüyor.
Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, yeni bankası Fibabanka'nın oyun planını ilk kez Capital'e anlattı.

Capital: Finansbank'ı satarken aklınızda yeniden bir banka kurmak var mıydı?
- Tabii ki vardı. Finansbank'ı satarken yeniden bir banka kurmak, ilk günden beri aklımdaydı. Finansbank'ı sattığımızda 3 yıllık bankacılık yapmama gibi bir sınır vardı. Aslında onlar bu süreyi hep 5 yıla çıkarmak istedi. Ben de 5 yılın çok uzun bir süre olduğunu düşünüyordum. 3 yılda anlaştık, bu süre bile uzun geldi.

Capital: Bankacılıktan vazgeçmiyorsunuz. Bu bir tutku mu sizin için?
-  Aslında tutku da diyebiliriz ama diğer yandan 37 yıldır içinde olduğum bir sektör. Sadece benim için değil, ekibim açısından da kendimizi en donanımlı hissettiğimiz alan. Diğer yandan Türkiye'deki birçok arkadaşımızı, son 15 yılda yurtdışına yolladık. Bugün yurtdışında 8-10 yıldır görev yapan arkadaşlarımız var. Doğal olarak Türkiye'ye dönme arzuları oluyor. Aileleriyle gidiyorlar, çocukları belli bir yaşa geliyor, bütün kariyerlerini Rusya'da, Ukrayna'da veya Hollanda'da yapmak istemiyorlar. Yurtdışında aşağı yukarı 200 civarında yöneticimiz var. Bunların hepsi üst kademe ve orta üst kademe. Ortalama bankacılık tecrübeleri, 10 yılı aşkın. Dolayısıyla değerli arkadaşlarımızı muhafaza edebilmemiz için de Türkiye'de banka almak zorundaydık.

Capital:
O zaman yurtdışından bir miktar yönetici buraya gelecek?
-   Evet, buraya dönmek isteyenler için dönebilecekleri bir ortam olacak. Aynı zamanda yurtdışında yaptıklarını da Türkiye'ye aktarma potansiyelleri olacak. Çünkü biz, yurtdışında yaptığımız birtakım işlerin Türkiye'yede uygulanabilir nitelikte olduğunu düşünüyor ve onları burada kullanabilmek istiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz