Enerji daha da hareketlenecek

Hakan Irgıt, enerji konusunda neler yaptıklarını, önümüzdeki dönemde sektörde ne tür gelişmelerin olacağını anlattı.

1.01.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji daha da hareketlenecek
Accenture küresel yönetim danışmanlığı, teknoloji servisi ve dış kaynak kullanımı sağlayan dünyanın en büyük danışmanlık şirketlerinden... 2000 yılından itibaren Türkiye'de aktif şekilde hizmet veren şirket, üretim, perakende ve lojistiğin yanında son 3 yıldır da enerji sektörüne odaklanmış durumda. Enerjinin hizmet verdikleri 5 sektörden biri olduğunu belirten Accenture Yönetici Şirket Ortağı ve Türkiye Enerji Grubu Ülke Sorumlusu Hakan Irgıt, "2011 bütçe yılında dengeli bir şekilde toplam 25,5 milyar dolarlık cironun yaklaşık 5 milyar dolarını bu sektörden sağladık" diyor. Accenture, enerji alanında petrol ve gaz, altyapı hizmetleri, petrokimya ve madencilik sektörlerine hizmet sunuyor. Petrol ve gaz alanında Tüpraş, TPAO/Petrobras, BP, altyapı hizmetleri alanında Enerjisa, Çalık Enerji, OMV, kimya alanında Petkim, Sunchemical ve Akkim hizmet verdiği müşterilerden birkaçı... Accenture Yönetici Şirket Ortağı ve Türkiye Enerji Grubu Ülke Sorumlusu Hakan Irgıt, enerji konusunda neler yaptıklarını, önümüzdeki dönemde sektörde ne tür gelişmelerin olacağını ve şirketlerin ne tür aksiyonlar alması gerektiğini şöyle anlattı:

Accenture olarak enerji konusunda neler yapıyorsunuz?
- Enerji alanında petrol ve gaz (upstream, midstream, downstream), altyapı hizmetleri (elektrik üretim, iletim, dağıtım ve perakende), petrokimya ve madencilik sektörlerine hizmet sunuyoruz. Bu sektörlere yönelik verdiğimiz hizmetler arasında fonksiyon olarak, strateji planlama, kurumsal ve emtia bazında risk yönetimi, organizasyonel yapılandırma, iş süreci iyileştirme ve tasarlama, işletme modelleri ve optimizasyonları, bayi ağı optimizasyonları, teknoloji danışmanlığı, kurumsal kaynak sistemleri (ERP), faturalama ve müşteri yönetim gibi birçok alanda danışmanlık hizmeti veriyoruz. Türkiye'nin önde gelen ulusal ve uluslararası şirketleriyle çalışıyoruz. Petrol ve gaz alanında Tüpraş, TPAO/Petrobras, BP, altyapı hizmetleri alanında Enerjisa, Çalık Enerji, OMV; kimya alanında Petkim, Sunchemical ve Akkim bunlardan bazıları.

Hizmet verdiğiniz kategoriler, alanlar içinde enerjinin sizin için önemi nedir? Bu konuda nasıl bir kadronuz var?
- Türkiye'de enerji alanında hizmetlerimize 2008 yılında TPAO/Petrobras ortaklığının Karadeniz'de petrol arama projesinin yönetimini yaparak başladığımızı söyleyebiliriz. Enerji sektörü, Accenture'ın hizmet verdiği beş sektörden birisi. 2011 bütçe yılında dengeli bir şekilde toplam 25,5 milyar dolarlık cironun yaklaşık 5 milyar dolarını bu sektörden sağladık. Yani, önem açısından finans, telekomünikasyon gibi diğer sektörlerle eş değerde diyebiliriz. Accenture'ın yalnızca altyapı hizmetleri alanına odaklanmış 10 bin küresel çalışanı bulunuyor. Türkiye'deki kadromuzda hem enerji sektöründe yetişmiş kişiler hem yönetim danışmanlığı ve teknoloji danışmanlığı kadrolarımızdan enerji sektörüne odaklananlar hem de küresel Accenture enerji takımından Türkiye'deki projeleri desteklemek için belirlenmiş kişilerin oluşturduğu güçlü bir takım yapımız var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz