Enerji işlerimizi çeşitlendireceğiz

Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, ilk kez Capital’e konuştu, petrokimyadan yenilenebilir enerjiye kadar yeni yatırım planlarını anlattı...

5.10.2017 00:50:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji işlerimizi çeşitlendireceğiz

Ayçe Tarcan Aksakal

atarcan@capital.com.tr

Yavuz Erkut’tan sonra Türkiye’nin en büyük şirketi Tüpraş’ın kaptan koltuğuna oturan İbrahim Yelmenoğlu, yeni görevinde 2’nci yılını doldurdu. İlk 2 yılda hedeflerinin yüzde 90’ından fazlasını gerçekleştirdiğini söyleyen Yelmenoğlu, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinin en büyük 2’nci enerji şirketi olan Tüpraş’ın performansından memnun olduklarını belirtiyor. Gelecek yıllarda kullanımı artacak elektrikli araçlar ve alternatif enerji kaynaklarına karşı şimdiden hazırlık yaptıklarını söylüyor. Yelmenoğlu, “Enerji sektöründe yenilenebilir enerjiden petrokimyaya kadar yeni iş alanlarını araştırıyoruz. Yıl sonuna dek bunlardan birine karar verip iş planımızı oluşturacağız” diyor. Yelmenoğlu, Socar’ın Star Rafinerisi’nin de sektörde rekabete yeni bir dinamizm getireceğini belirtiyor. “Rekabete dünden hazırız. Yatırımlarımızı tamamladık, yeni projelerimiz var” diyen Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, ilk kez Capital’e konuştu, petrokimyadan yenilenebilir enerjiye kadar yeni yatırım planlarını anlattı: 

Yeni görevinizde ilk 2 yıl nasıl geçti?

 Aynı şirkette 11 yıldır çalışıyor olmak, şirketi daha önceden tanımak avantaj oldu. Bu göreve atanmadan önce Türkiye’nin en büyük şirketi Tüpraş’ın genel müdürü olmanın çok zor bir görev olduğunu biliyordum ancak bilmek ve yaşamak arasında tabii ki fark oluyor. 

 Genel müdür olduğunuzda yaptığınız ilk iş ne oldu? 

 Aslında 2 yıl önce şansız bir başlangıç yaptım. Genel müdürlük görevine atandıktan hemen sonra birkaç arızamız ve yangınımız oldu. Göreve ilk başladığım dönemde bu süreçleri yönettim. Arızaları giderip ünitelerimizin tekrar tam kapasite çalışmasını sağlamak ve bunu bir an önce gerçekleştirmek gerçekten zordu. Ancak ekip arkadaşlarımızla hep birlikte başarılı bir şekilde bu sorunların altından kalktık. 

  •  Son 2 yıldaki performansınızı nasıl değerlendiriyorsunuz? 

 Benden önceki genel müdürümüz Yavuz Erkut zamanında tamamladığımız “fuel oil” dönüşüm tesisi projemiz vardı. 3 milyar doların üzerinde yatırım yapılan büyük bir projeydi ve bu önemli yatırım, Tüpraş’ın basamak atlamasına neden oldu. Bu yatırım sayesinde İzmit rafinerimiz dünyanın en kompleks rafinerilerinden biri oldu. Bunu operasyonel rakamlarımızdan ve finansal sonuçlarımızdan görebilirsiniz. Bu büyük yatırım mali neticelerimizi neredeyse 2’ye katladı. 

  •  Neden tam zamanında? 

 Çünkü, 2016 rafineriler için gerçekten zor bir yıldı. “Fuel oil” dönüşüm tesisiyle motorin, jet yakıtı ve benzin gibi beyaz ürünlerde verimliliğimiz arttı, doğal olarak bu durum kârlılığımızı da artırdı. Bu büyük yatırım sayesinde 2016 gibi zorlu bir yılı daha kolay yaşamış olduk. Fuel oil dönüşüm yatırımı tam zamanında devreye alınmış gerçekten önemli ve büyük bir yatırım oldu. 

  •  Ne kadar küçüldünüz? 

 Geçen yıl, Tüpraş’ta miktarsal bir daralma yok. Sadece kârlılıklarda bir geriye gidiş vardı. Bu da tamamen rafinericilik sektöründeki konjonktürden kaynaklanan bir durumdu. Bu yıl da tam tersine uluslararası kâr marjları oldukça iyi olduğu için aynı marjların bize de olumlu olarak yansımalarını görüyoruz. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz