Enerji ticaretinde de aktif olacağız

Zorlu Enerji Grubu Başkanı Murat Sungur Bursa ile 2011 yılına hayata geçirdikleri projelerden 2012 hedeflerine kadar pek çok konuyu konuştuk.

1.01.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji ticaretinde de aktif olacağız
Zorlu Enerji, 1993 yılından bu yana elektrik üretiminin yanı sıra elektrik, buhar ve doğalgaz satışı, santral kurulumu, enerji tesislerinin işletilmesi ve doğalgaz dağıtımı hizmeti vererek enerjinin her alanında faaliyet gösteriyor. Ankara, Yalova, Bursa, Lüleburgaz ve Kayseri'de bulunan beş doğalgaz santralinin yanı sıra Tokat, Eskişehir, Kars, Rize, Erzurum, Tunceli ve Erzincan'da faaliyet gösteren 7 hidrolik, Osmaniye'de geçen yıl faaliyete başlayan rüzgar ve Denizli'de bulunan jeotermal santrallerinde toplam 745 megavat elektrik üretiyor. Mevcut kapasitesi ile özel sektör elektrik üreticileri arasında yüzde 7,1'lik bir paya sahip olduklarını belirten Zorlu Enerji Grubu Başkanı Murat Sungur Bursa ile 2011 yılına hayata geçirdikleri projelerden 2012 hedeflerine kadar pek çok konuyu konuştuk.

Zorlu Enerji Grubu 2011'i nasıl geçirdi?
- 2011 yılının ilk 9 aylık döneminde ciromuz 316 milyon lira olarak gerçekleşirken, aktif büyüklüğümüz 3,1 milyar liraya ulaştı. Yine ilk dokuz aylık dönemde 2 milyar kilovat saat elektrik ve 450 bin ton buhar satışı gerçekleştirdik. 30 Eylül 2011 tarihi itibarıyla toplam yatırım harcama tutarımız ise 96,8 milyon dolar oldu.

2011'de gerçekleştirdiğiniz yatırımları açar mısınız?
- Son iki yılda yenilenebilir enerji yatırımlarımıza öncelik verdik. 135 megavat kurulu güçteki Gökçedağ Rüzgar Santrali tam kapasite olarak üretimine devam ediyor. Osmaniye'de bu santralimizin yanı sıra Sarıtepe'de 50 megavat, Demirciler'de ise 60 megavat iki rüzgar santrali lisansımız daha bulunuyor. Bu iki santralin faaliyete geçmesiyle mevcut rüzgar kapasitemizi toplam 245 megavata yükselteceğiz.

Büyüme alanlarınızdan bir diğeri de jeotermal. Buna yönelik çalışmalarınız neler?
- Jeotermalde çalışmalarımız iki sahada devam ediyor. 2011'de Denizli-Kızıldere'de halen faaliyette olan 15 megavat kapasiteli santrale ek olarak yeni bir santral inşa etme kararı aldık. 75 megavat kurulu güce sahip olacak bu santral, ülkemizin en büyük jeotermal santrali olacak. 2013 yılında hayata geçireceğiz. Kızıldere'deki mevcut ve yeni santrallerimizle bölgede seracılık ve termal turizm başta olmak üzere yeni iş alanlarının oluşmasına destek olmak istiyoruz. Uzun vadede hem yöresel istihdamı hem de doğal tarımı desteklemeye öncelik vereceğiz. Jeotermal alanındaki bir diğer projemizi de Türkiye'nin önemli potansiyele sahip jeotermal sahalarından biri olan ve 2040'a kadar üretim lisansına sahip olduğumuz Manisa Alaşehir'de yürütüyoruz. 2012'de 30 megavat kurulu güce sahip olacak jeotermal santralinin inşasına başlayacağız. Geçtiğimiz eylül ayında da yeni santralin rezervuar değerlendirme ve fizibilite çalışmalarında kullanmak üzere Amerikan Ticaret ve Kalkınma Ajansı'ndan 394 bin dolar hibe aldık. Bölgede kurulacak olan bu ilk jeotermal santralini 2014 yılında devreye almayı hedefliyoruz. Bu santral, yüksek potansiyele sahip bölgede kurulacak ilk jeotermal santrali olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz