Enerji üniversitesi ile fark yaratıyoruz

Bora Tuncer, dünyanın sürdürülebilirlik yolunda en önemli çıkış yolunun enerji verimliliği olduğuna inandıklarının altını çiziyor.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji üniversitesi ile fark yaratıyoruz
Sürdürülebilirlik son yularda önemini giderek artıran bir kavram. Dünya genelinde enerji ihtiyacının artışına paralel olarak karbon salınımlarının da artması birçok firmayı yeni sürdürülebilirlik politikaları oluşturmaya itiyor. Tüm iş modellerini ve iletişimini sürdürülebilirlik olgusu üzerine kurguladıklarını ifade eden Schneıder Electrıc Türkiye Genel Müdürü Bora Tuncer, dünyanın sürdürülebilirlik yolunda en önemli çıkış yolunun enerji verimliliği olduğuna inandıklarının altını çiziyor. Bu konuda sürekli olarak çalışmalar yaptıklarını ve danışmanlık hizmetleri de verdiklerini anlatan Tuncer, son iki yılda yaptıkları toplam 80 adet enerji etüdü ve verimlilik artırıcı proje çalışmaları sonucunda 42 milyon liralık potansiyel tasarruf sağladıklarını belirtiyor. Schneider Electric enerji verimiliği cve sürdürülebilirlik üzerine uzun süredir çok önemli çalışmalar yapan bir şirket. Kullanıcılarda da enerji tasarrufu üzerine ciddi bir bilinç oluştuğuna dikkat çeken Schneider Electric Türkiye Genel Müdürü Bora Tuncer, bu konudaki hedeflerini daha fazla tasarruf etmek, daha iyi enerjiyi paylaşmak ve daha verimli kentler yaratmak adına birlikte çalışmak olarak belirtiyor. Gençlere ayrıca önem verdiklerini ifade eden Tuncer bunun için Enerji Üniversitesi adında çok özel bir online eğitim projeleri olduğunu söylüyor. Tuncer, tamamen ücretsiz olan online Enerji Üniversitesi’ne 2010  yılından buyana 165’ten fazla ülkede 165 bin kullanıcının katıldığına, Türkiye’deki kullanıcı sayısının ise 3 bini aştığına dikkat çekiyor.

Enerji sektöründe sürdürülebilirlik çalışmaları neden önemli?
Benzeri görülmemiş ekonomik, demografik, endüstriyel ve şehirsel büyümenin bir sonucu olarak, enerji ihtiyacı da dünya genelinde her geçen gün artıyor. Artan taleple birlikte dünyamızın sürdürülebilirliğini tehlikeye atan karbon emisyonları da yükselişte. Öte yandan artan enerji fiyatları, enerji dışalımları nedeniyle oluşan ticari dengesizlik, kullanılabilir enerji, iklim değişikliği ve büyük kentlerde yaşanan çevre kirliliği gibi sorunlar, farklı bir enerji paradigmasına olan ihtiyacı vurguluyor.

Bilgi ve enerji teknolojilerinin yakınlaşması ve yenilenebilir enerjinin satın alınabilir hale gelmesiyle birlikte, enerjiden sistematik olarak tasarruf edilebilen yeni bir dünyanın kapıları aralanmış oldu. Kullanıcılar, yöneticiler ve kamu nezdinde; enerjiyi aynı noktada üreterek, kullanarak ve tasarruf ederek enerji alanında etkin bir oyuncu olmanın zamanının geldiğine dair bilinç artmaya başladı. Bu oyuncular, “Çevremize karşı sorumlu kalırken aynı zamanda toplumun sağlık, eğitim ve enerji ihtiyaçlarına nasıl cevap verebiliriz?” sorusunun cevabını ararken, cevabın üç amaca hizmet etmesi gerektiğinin farkına vardılar: Enerji verimliliği, daha akıllı bir elektrik şebekesi ve sürdürülebilirliği daha fazla şehirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz