"Fırsatlara bakıyoruz"

Koç Holding, enerji alanının en iddialı gruplarından biri. 3 milyar dolarlık yatırımla Tüpraş Fuel Oil Dönüşüm Projesi’ni hayata geçirdiklerini anlatan Koç Holding Enerji Grubu Başkanı EROL MEMİOĞLU, “Tüpraş’ı devraldığımızdan bu yana gerçekleştirdiğimiz toplam 5,2 milyar dolar yatırım sonucunda Akdeniz’in en rekabetçi rafineri şirketi olduk” diyor. Mevcut işlerde de büyümelerini sürdüreceklerini anlatan yönetici, İGDAŞ özelleştirmesini ve petrol arama, madencilik ve elektrik üretimindeki fırsatları izlediklerini açıklıyor.

5.02.2015 14:26:440
Paylaş Tweet Paylaş
"Fırsatlara bakıyoruz"
EROL MEMİOĞLU, KOÇ HOLDİNG’İN ENERJİ GRUBUNA UZUN YILLARDIR başkanlık ediyor. Aslen petrol mühendisi olan Memioğlu’nun enerjide çalışmadığı alan yok.
Deneyimli yönetici, enerjinin Koç Holding’in cirosundaki payının yüzde 53’e ulaştığını söylüyor. 80 milyar TL ciroya ulaşan Türkiye’nin en büyük şirketlerini yöneten Memioğlu, enerjide büyük hedeflerinin olduğunu belirtiyor.
3 yıldır yatırımı devam eden Tüpraş Fuel Oil Dönüşüm Tesisisi’nin açılışı geçtiGimiz 15 Aralık’ta gerçekleşti. Türkiye tarihinde özel sektörün tek seferde gerçekleştirdiği en büyük sanayi yatırımı olan bu tesis, neredeyse yeniden bir rafineri yatırımına eşdeğer. Memioğlu Fuel Oil Dönüşüm Projesi’nin değersiz siyah ürünleri yüksek katma değerli dizel,benzin
ve petrol koku gibi beyaz ürünlere çevireceğini söylüyor. Memioğlu, “Bu sayede Türkiye motorin ithalatı yılda 5,5 milyon ton azalacak. Yaklaşık 550 milyon dolar faiz ve vergi öncesi kâr artışı sağlanacak. Ülkemizin dış ticaret açığı 1 milyar dolar azalacak” diye konuşuyor. Akdeniz’in en rekabetçi rafineri şirketi olduklarını da söyleyen yönetici mevcut işlerde büyüyeceklerini ve bunun için de fırsatlara baktıklarını açıklıyor. Elektrikte umduğunu bulamayan grubun, IGDAŞ özelleştirmesiyle ilgilendiğini söyleyen Memioğlu, petrol arama, madencilik ve elektrik üretiminde çıkan fırsatları da izlediklerini ifade ediyor. Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu ile gerçekleştirdiğimiz söyleşinin detayları şöyle:
* Holding cirosu içinde enerjinin payı ne kadar? 2014 sonunda ne kadar olacak?
* 2013 yıl sonu itibarıyla Koç Holding cirosu içinde enerji sektörünün payı yüzde 53’tü. 2014’ün de bu civarda tamamlanacağını düşünüyoruz.
* Ciro olarak neye denk geliyor?
* Dolar kurunun değişmesi, petrol fiyatlarının artması veya düşmesi, bizim satış rakamlarımızı çok etkiliyor. Bu yıl enerji grubu olarak yaklaşık 80 milyar TL’lik bir satışımz olur diye
tahmin ediyorum.
* 2014’te enerji piyasasında yaşanan en önemli gelişmeler nelerdi? Petrol fiyatlarının düşmesi Türkiye’yi nasıl etkiledi?
* Dünyadaki en büyük değişim, petrol fiyatlarındaki inişler ve çıkışlardı. 110 dolarlardan 59 dolarlara gelindi. Bu, yüzde 45 gibi bir düşüş. Bu kimisi için iyi bir haber, kimisi için kötü. Üreticiler ve özellikle petrolden başka geliri olmayan ülkeler için kötü bir haber. Bütçesini petrol veya doğalgaz gelirlerine dayayan ülkeler için kârdan zarar gibi oldu ama yine de ciddi şekilde yatırımları etkilenmiş oldu. Tamamen ithalatçı olan ülkeler için ekonomiyi hareketlendirecek iyi bir haberdi.
* Türkiye net ithalatçı bir ülke. Bizim için ne kadar iyi haber?
* Petrol fiyatlarındaki 10 dolarlık düşüş, cari açığımızı 400-500 milyon dolar civarında azaltıyor. Bu fiyat düşüşü, cari açıkta 2-2,5 milyar dolarlık bir azalmaya neden oldu. Son 10 yılın en düşük cari açık rakamlarına ulaşıldı. Temel etken tabii ki petrol. Gaz fiyatlarında da bir azalma söz konusu. Türkiye doğalgazda da daha doğrusu, birincil enerjide net ithalatçı olduğundan ekonomimiz pozitif etkilendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz