"Fırsatları izliyorum"

MV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Vargı’nın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle...

5.12.2016 10:32:260
Paylaş Tweet Paylaş
"Fırsatları izliyorum"
* Turkcell’de yüzde 1 oranında ortak konumundasınız. Turkcell’deki payınızı artırma planınız var mı?
 Turkcell’in piyasa değeri şu anda oldukca düşük. Göreceli olarak hisse fiyatı fazla düştüğü zaman biz hissemizi artırıyoruz. Olası gerilemelerde hisse oranımız yüzde 1’lerin de üstüne çıkabilir. Turkcell’e güveniyoruz.
* KVK’da ciroda nereye ulaştınız? Telekom ve cep telefonu/aksesuar sektöründe ne gibi trendler gelişmeler var?
 KVK’nın distribütörlük tarafında bu yıl 2,5 milyar TL ciroya ulaşmasını bekliyoruz. Türkiye’de toplam 1.250 satış noktası, müşterilerine KVK güvencesi ile dünya ve Türk markası cep telefonu, tablet ve modemlerin satışını yapıyor. KVK Teknik Servis ise bu yıl 100 milyon TL ciro hedefliyor, 800 bin civarında cihaz girişi bekleniyor. Akıllı telefonlarda internet erişiminin kolaylaşması ve hızlanması, video, sosyal medya gibi görsellikle ilişkili platformların artmasıyla beraber ekran boyları büyüdü. Trend bu yöne doğru gidiyor. Tabii ki bu belirli bir ergonomi seviyesinde duracaktır. Giyilebilir teknolojinin de artık dünyamıza girmeye başladığını görüyoruz.
* Swissotel Büyük Efes gibi turizmde de önemli yatırımlarınız var. Burada oyun planınız ne olacak?
 Swissotel Büyük Efes, İzmir’in sembollerinden biri haline gelmiş, konumu ve geçmişiyle eşsiz bir otel. 402 odası, 36 bin metrekarelik kongre merkezi ve SPA’sı, meşhur palmiye ağaçlı 25 bin metrekarelik açık alanıyla pek çok davetliye yıllardır hizmet veriyor. İstanbul’daki Mercure Taksim otelimiz 132 odasıyla bir şehir oteli olarak iki yıldır hizmet veriyor. Her iki otelimizin de güncel sanat alanında günden güne genişleyen koleksiyonları var. Hem ulusal hem uluslararası sanatçıların eserleri sergileniyor. Ayrıca İzmir Büyük Efes Sanat Günleri olarak düzenlenen sergi ve sanat panellerine ev sahipliği yapmaya ve sanatı desteklemeye devam ediyoruz. Beyoğlu’nda bize ait olan bir binayı sanat oteline dönüştürme projesi hazırlamıştık, ancak son terör olaylarından sonra bölge çok etkilendi ve biz de bu projeyi durdurduk. Yeni bir otel yatırımı yapmak gündemimizde yok.
* Gelecek 5-10 yılda MV Holding’i nereye taşımak istiyorsunuz?
 MV Holding, Turkcell ve KVK gibi sektörlerine damga vurmuş dev şirketlerin kurucu ortağı olarak başarı hikayeleri yaratmış bir kurum. Biz bu başarı hikayelerini büyüme fonlaması aşamasında gireceğimiz şirketlerle artırmayı arzu ediyoruz. Varlığının temelini girişimcilikle atan bir kurum olarak girişimcilere erken aşamalarda destek veren StartersHub’ın da global bir referans haline gelmesini ümit ediyoruz.
* Hayalinizdeki işleri anlatabilir misiniz? En çok hangi sektörde iş yapmak size keyif veriyor?
 Hayalimdeki projeler artık iş dünyasından öte sosyal konularda. Türk Eğitim Derneği (TED), PODEM, Okan Üniversitesi gibi kurumlara destek olmak bana büyük keyif veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz