"Fırsatları izliyorum"

MV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Vargı’nın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle...

5.12.2016 10:32:260
Paylaş Tweet Paylaş
"Fırsatları izliyorum"
MV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Vargı, Türkiye’den çıkan en büyük başarı hikayesi olan Turkcell’in fikir babası ve kurucusu. Bu özelliği onu girişimciler liginde zirveye taşıdı. Turkcell’le aynı dönemde KVK adlı bir teknoloji devi yarattı. Başarılarından olduğu kadar başarısızlıklarından da beslendiğini belirten Vargı, “Başarısızlıktan yılmamak lazım. Başarılı insanların pek çoğunun zor şartlardan ve mücadelelerden geçmiş olduğunu görüyoruz. O açıdan benimki de aslında sıradan bir başarı hikayesi” diyor. Bir girişimci olarak fırsatları koklayıp bulmasıyla da öne çıkan Vargı, “Konjonktürü ve ihtiyaçları iyi anlamak lazım. Bazen deneme yanılma yoluyla da doğru fırsatları belirliyorsunuz” diye anlatıyor. Son 2 yıl MV Holding için yatırımlarla dolu bir ajandayla geçti. Grubun konsolide cirosu 2015 yılında 2,93 milyar TL’ye ulaştı. Ortağı Muzaffer Akpınar’la kurucusu ve yöneticisi oldukları KVK’nın yüzde 60 hissesini devralarak tüm hisselerin sahibi olduklarını söyleyen Vargı, KVK’nın da ciddi bir değişimden geçtiğini söylüyor. Enerji sektöründe Dost Enerji’yle yatırımlarına en verimli şirket olarak devam ettiklerinin altını çizen Vargı, teknoloji start up’larına hızlandırma ve fonlama desteği vermek üzere kurdukları StartersHub’tan başarılı teknoloji şirketleri çıkarmayı planladıklarını belirtiyor.
Önüne sürekli olarak gayrimenkul sektöründen fırsatlar çıktığını ifade eden Vargı, bu alana daha fazla yatırım yapmayı düşünmediğini söylüyor. Zaman zaman gelen rüzgar enerjisi alanındaki teklifleri değerlendirebileceğini belirtiyor. Turkcell’de yüzde 1 olan hissesinin geleceğine ilişkinse “Turkcell’in piyasa değeri şu anda oldukça düşük. Göreceli olarak hisse fiyatı fazla düştüğü zaman hissemizi artırıyoruz. Olası gerilemelerde hisse oranımız yüzde 1’lerin de üstüne çıkabilir. Turkcell’e güveniyoruz” diyor. MV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Vargı’nın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:
* Türkiye’de sıfırdan dolar milyarderi olmuş nadir isimlerden biri olarak anılıyorsunuz. Bu yönünüzle genç girişimcilere örnek oluyorsunuz. Girişimcilere en önemli tavsiyeniz ne olur?
 En önemli tavsiyem başarısızlıktan korkmamak olur. Örneğin 1980’li yılların başında rahmetli Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın çıkarttığı 24 Ocak Kararları’ndan sonra Türkiye ekonomik politika olarak ihracat ağırlıklı ve dış satıma öncelik tanıyan bir strateji izlemeye başladı. Ben o zaman Penta Dış Ticaret’in ortak yöneticilerindendim. Almanya’dan köpekbalığı talebi geldi. Bu konuda uzman olduğunu söyleyen, balık ihracatıyla uğraşan bir şirketi kendimize tedarikçi seçtik. Sonuçta iş zararla kapandı. Buna bağlı olarak teşebbüsümüz devam etmedi. Ancak Türkiye’de ilk köpekbalığı ihracatını yapan şirket olmuş olduk.
* Sizce iş insanlarının hayatında başarısızlıkların ne gibi artısı ve eksisi oluyor?
 Başarısızlıktan yılmamak lazım. Başarılı insanların pek çoğunun zor şartlardan ve mücadelelerden geçmiş olduğunu görüyoruz. O açıdan benimki de aslında sıradan bir başarı hikayesi.
* Fırsatları nasıl kokluyorsunuz ve buluyorsunuz?
 Konjonktürü ve ihtiyaçları iyi anlamak lazım. Bir de bazen deneme yanılma yoluyla doğru fırsatları belirliyorsunuz. l Dünyadan ve Türkiye’den örnek aldığınız girişimciler var mı? Kimlerin iş yapış şeklini, zekasını beğeniyorsunuz? n Dünyadan örnek aldığım kimse olmadı. Türkiye’de başarılı bulduğum girişimciler arasında Nurol Holding, Anadolu Grubu, Mustafa Süzer ve Bekir Okan var. Herkesin üzerinde hemfikir olduğu Google, Facebook, Uber, Airbnb gibi girişimcilik başarı hikayelerini çok ilginç buluyorum. Düşünün ki Airbnb’nin hiçbir gayrimenkulü yok ama dünyada en fazla konaklama odasını o satıyor. Uber’in envanterinde araba yok ama en fazla yolcuyu o taşıyor. Bu iş modellerini kuran girişimcilere hayran olmamak mümkün değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz