Fonda birinciliği geri alacağız

AvivaSA Genel Müdürü Meral Eredenk hem sektörün hem şirketin rotasını Capital'e anlattı.

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Fonda birinciliği geri alacağız
AvivaSA Genel Müdürü MERAL EREDENK, 2012 yılında sektörde hızlı bir büyüme bekliyor. 14,3 milyar TL'lik fon büyüklüğünün bu yıl 20 milyar TL'ye çıkmasının planlandığını belirten Eredenk, "Katılımcı sayısının da 2,6 milyon kişiden 3,1 milyona çıkacağı öngörülüyor. Ancak, bundan daha heyecan verici olan 2020 projeksiyonları... 2020'de 100 milyar TL'lik fon büyüklüğüyle 4,7-5,5 milyon kişilik katılımcı sayısı hedefleniyor" diyor. Bu ortamda AvivaSA'da 2010'da sahip olduğu fon büyüklüğündeki liderliğini, 2012'de tekrar geri almaya hazırlanıyor.Bireysel Emeklilik Sektörü (BES) 8 yılı geride bıraktı. Toplam 14,3 milyar TL'lik  fon büyüklüğüne ve 2,6 milyon kişilik katılımcı sayısına ulaştı. Sektörün en büyük oyuncularından AvivaSA'nm genel müdürü Meral Eredenk'e göre bu planlara uygun bir büyüme performansı. Eredenk, önümüzdeki dönemde de sektörün daha hızlı adımlarla yol almasını bekliyor. "14,3 milyar TL'lik fon büyüklüğünün bu yıl 20 milyar TL'ye çıkması planlanıyor. Katılımcı sayısının da 2,6 milyon kişiden 3,1 milyona çıkacağı öngörülüyor. Ama bundan daha heyecan verici olan 2020 projeksiyonları. 2020'de 100 milyar TL'lik fon büyüklüğüyle 4,7-5,5 milyon kişilik katılımcı sayısı hedefleniyor" diyor. Gelecek dönemde büyüme getirecek 3 ana konunun kurumsal katılım, yeni yasal düzenlemeler ve çeşitlenen fonlar olacağının da altını çizen Eredenk, bunların sektöre etkisini de şöyle dile getiriyor, "Her 3 konunun olma olasılığına göre yüzde 30 büyüme bekliyoruz. Ama vergi teşviği beklediğimizden daha iyi gelirse büyüme yüzde 35 olur, fonlarla ilgili gelişim daha hızlı olursa yüzde 40'a kadar gider diye düşünüyoruz. Türkiye'de BES, yüzde 30'luk bir büyümede dahi reel büyüme olarak Avrupa'da en hızlı büyüyen emeklilik pazarlarından biri olacak." AvivaSA Genel Müdürü Meral Eredenk hem sektörün hem şirketin rotasını Capital'e şöyle anlattı:

Capital: BES hayatımıza girdiğinden bu yana 8 yıl geçti. O zamanlardan beri BES nasıl bir gelişim gösterdi?
- 2011 yılında 14,3 milyar TL fon büyüklüğüne ve 2,6 milyon kişilik katılımcı sayısına ulaştı. Türkiye, BES'deki büyüme oranlarıyla Avrupa ve tüm gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında belki de en hızlı ülkelerden biri. 2003'te sistem başladığında yaptığımız planla paralel bir gelişim gösterdi. Krizden ufak tefek etkilensek de yolumuza devam ediyoruz.

Capital: Peki neden olmadı?
- Kurumsal katılımcı konusunda tahminimizden daha yavaş yol aldık. 2009'da bir yasa değişikliği oldu. Sonra kurumsal katılımlarda beklenilen ivmeye yaklaştık. İkinci neden vergi istisnalarında artış ve kullanım farklılıklarıydı. Vergi istisnasının artırılmasına yönelik Bakanlar Kurulu'nda olan bir hak var. Biz diyoruz ki Bakanlar Kurulu bu yetkisini kullansın ve vergi istisnası hakkını 2 katına çıkarsın. Bu eğer 2 katına çıkarsa, kişisel katkı payı da 2 katına çıkacak. Ali Babacan'ın başkanlığında tasarrufu teşvik planı açıklanıyor. O teşvik planı içinde BES de var. Çünkü devletin topladığı vergi belki 100'den 98'e inecek. Bu teşviği görenler daha çok BES'e katılacağı için iç tasarruflar artacak iç borçlanma giderleri düşecek ve cari açığa faydası olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz