Genç kadromuzun hedefi çok büyük

IC Holding, 10 yıl önce 100 milyon dolarlık bir şirket iken hızlı bir büyüme temposuyla 2010'da 1,3 milyar dolarlık ciroya ulaştı.

1.09.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Genç kadromuzun hedefi çok büyük


Patronu İBRAHİM ÇEÇEN, aynı tempoyu önümüzdeki 5 yıl için de sürdürmek niyetinde. Gelecekte havaalanı işletmeciliği ve inşaatı, liman inşaatı ve işletmeciliği konularında büyümeyi hedeflediklerini söylüyor. Enerji ve turizmde heyecan verici yatırım planları yapıyor. 5 yıl sonra inşaat taahhüt işlerinde 7 milyar TL'yi, grup olarak ise 2 milyar TL'lik ciroyu aşmayı hedefliyor. Bu doğrultuda madencilik ve sağlık sektörlerine de yatırım yapmak istediklerini belirtiyor. "Şirketimiz genç ve dinamik. Kadrolarımız çok genç ve hedefleri çok büyük. Ülkenin kalkınmasında, büyümesinde bütün sektörlerde var olmayı düşünüyorlar" diyor. Temelleri 42 yıl öncesine dayanan IC Holding, bugün yurtiçindeki ve yurtdışındaki yatırımlarıyla havalimanı işletmeciliğinden marinacılığa, enerji santrallerinden otellere, inşaat işlerinden sanayi tesislerine birçok sektörde faaliyetlerini sürdüren dev bir organizasyon. Kurucusu ve yönetim kurulu başkanı İbrahim Çeçen ise bu dev şirketi çocuklarıyla birlikte kurumsal yapıya büründürmenin gururu içinde... Deneyimli işadamı, küresel dünyada söz sahibi olmanın uluslararası markalarla işbirliğinden geçtiğini erkenden fark edip, stratejilerini ona göre belirlemiş durumda. Bu stratejiyle IC'yi yerli ve yabancı piyasalarda bir marka haline getirdiği ise yadsınamaz bir gerçek. Hayatındaki en büyük keyfi inşaat şantiyelerinde alan, çocuklarıyla gurur duyan ve sosyal sorumluluk projelerini Ağrı'da üniversite kuracak kadar ileriye götüren tecrübeli işadamıyla Ankara'daki holding binasının kaptan köşkünde görüştük. Bilgi birikimlerini, projelerini ve geleceğe yönelik projeksiyonunu Capital okurlarıyla paylaşmak için uzun uzadıya bir sohbet gerçekleştirdik. Sıcak ve samimi bir havada gerçekleşen bu görüşmede, İbrahim Çeçen'in iş adamı kimliği kadar, cana yakın kişiliğini de daha yakından tanıma fırsatı bulduk:

Capital: 2000 yılında 100 milyon dolar büyüklükten bugün 1,3 milyar TL ciroya eriştiniz. Bu süreçte sizin için en önemli gelişme ya da büyüme hangi işlerden geldi?
- 2000 yılından önce turizm ve enerji sektöründe vardık ama bu iki sektör için de o tarihler başlangıç yıllarımızdı. Turizme 1994, enerjiye 1998 yılında başladık. Bu iki sektörde hızlı bir şekilde büyüdük. Ama 2000 yılından sonra havaalanı ve liman işletmeciliği sektörlerine girdik. Ayrıca o tarihten sonra amiral gemimiz olan inşaat sektöründe gerek yurtiçinde, gerekse yurtdışında daha büyük projelere girme imkanı oldu. Dolayısıyla büyüme trendi sürdü ve bundan sonra da sürmeye devam edecek.

Capital:
Enerji sektöründe şu an geldiğiniz nokta nedir? Ne kadar kurulu güce ulaştınız?
- Çok ciddi yatırımlar var. Amerika'nın en büyük şirketlerinden biriyle ortaklık yaptık. Ama yollarımızı ayırdık. Çünkü, biz daha dinamik ve atak bir şirketiz. Bize biraz yavaş geldiler. Enerji sektöründe, gerek üretim gerekse dağıtım alanlarında büyük bir atak yaptık. Bir çok yatırımlarımız oldu. Şu anda 1 milyar 200 milyon dolarlık yatırımlarımızın inşaatı devam ediyor. Bunlar 2012 ve 2013 yılında üretime geçecek. 18 adet yatırımımız var. Önümüzdeki birkaç yıl içinde 12 adet hidroelektrik santrali üretime hazır hale gelecek. Ayrıca Yumurtalık'ta 4,5 milyar kilovatlık termik santralimizin yapımı devam ediyor. Doğalgaz ve rüzgâr santrali çalışmalarımız devam ediyor. Trakya Dağıtım'ın ihalesinde biz üçüncü sıradaydık, diğer iki firma teminatlarını yakınca ihale bize kaldı. Şu an onun devir çalışmalarını yapıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz