Geri dönüş hesapları

Türkiye'nin önde gelen iş adamlarına, yatırım kararı alırken nasıl bir geri dönüş beklentisinde olduklarını ve kriterlerini sorduk.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Geri dönüş hesapları
Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu, yaptığı bir sanayi yatırımının 4-5 yıl içinde, yüzde 20'lik katkı oranıyla geri dönmesini istiyor. İş adamının inşaattaki formülü ise 8 yılın sonunda yüzde 12,5'lik kazanç sağlamak. 12,5'lik kazanç sağlamak. Polisan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Faik Bitlis'in yatırımın yüzde 100 dönüşü için bekleme süresi ortalama 6-9 yıl iken, Hakkı Matraş, "Benim kafamdaki süre 5-10 yıldır" diyorSanayide durum böyleyken perakendeciler daha sabırsız. Vatan Bilgisayar'ın sahibi Hasan Vatan, ilk yılda yatırımın tamamının geri dönmesini bekliyor. Silk & Cashmere Yönetim Kurulu Başkanı Ayşen Zamanpur ise ilk 8 ayda en az yüzde 25'lik kazanç hedefliyor. İşte patronların "yatırımda geri dönüş" formülleri... Yatırım kararı kolay alınmıyor. Her sektörde para aslanın ağzında. Paranın öyle çok çabuk geri dönmesini de beklememek gerekiyor." Bu sözleri, iş dünyasının önde gelen isimlerinden Matraş Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Matraş söylüyor. Birçok iş adamı da onunla aynı fikirde. Çünkü çoğu zaman yatırımların kârlı biçimde geri dönüşü için uzun yıllar beklemek gerekiyor. Üstelik bu süre, sektörden sektöre olduğu gibi yatırımın büyüklüğüne göre de değişiyor. Peki iş adamları, yeni yatırım kararlarını hangi kriter ve beklentilerle alıyor? Onlar için ideal geri dönüş oranı ne? Bu noktada, hepsinin kendilerine özel bir hesap geliştirdiğini söylemek mümkün. Kimisi, "Birkaç yılda yatırdığım paranın tümünü almak isterim" diyor, kimisi ise 9-10 yıla kadar beklemeyi tercih ediyor.
Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Örneğin hizmet sektöründekiler daha şanslı. Çünkü yatırımların miktarı sanayiye göre daha düşük olabiliyor. Üstelik geri dönüş süresi daha hızlı ve kazanç oranı daha yüksek. Perakendeciler de aynı şekilde aceleci. Mağaza yatırımlarında, yapılan yatırımın tümümün birkaç yıl içinde geri dönmesi isteniyor. Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu, "Geri dönüş süresi sanayide 5-6 yıl, inşaatta ise 8-10 yıldır" diyor. Polisan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Faik Bitlis'in marjı ise 6-9 yıl. Bitlis, "Tabii ki sektörlere göre değişecektir. Ama ortalama 6-9 yıl içinde yatırımın geri dönmesi benim için makuldür. Yatırdığım 100 TL'nin bu süre içinde geri dönmesini beklerim" diye konuşuyor. Türkiye'nin önde gelen iş adamlarına, yatırım kararı alırken nasıl bir geri dönüş beklentisinde olduklarını ve kriterlerini sorduk.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz