Grubu 2017'ye hazırlıyorum

Çelik ile 42 yıllık iş yaşamının öyküsünü ve Sinpaş Grubu'nun bundan sonraki rotasını konuştuk.

1.06.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Grubu 2017'ye hazırlıyorum

AVNİ ÇELİK, Sinpaş Grubu'nun kurucusu ve en büyük hissedarı. Bu yıl iş hayatında 42'nci yılını dolduran, deneyimli bir inşaat yüksek mühendisi. Şirketini ilk kurduğu günden bu yana hedefi "gayrimenkul geliştirmek" olan Çelik, sadece konut işine odaklanmasıyla dikkat çekti. Bugün Sinpaş Grubu'nu iki yeğeniyle birlikte yönetiyor. Hedefi, 2017 yılına dek Sinpaş GYO'nun yanı sıra grup şirketlerinden ikisini daha halka açmak ve yönetimden çekilmek. Kurumsallaşma çalışmaları kapsamında grup şirketlerinin holding çatısı altında toplanması ve Seranit ile Vanucci'nin birleştirilmesi de var. Üst  segmeıte yönelik konut üretimi kolay iş değil. Çünkü  gelir ve eğitim düzeyi yüksek olan bu aileler, rafine zevklere sahip. Dünyayı dolaşıyor, konut .ve dekarosyondaki yeni trendleri yakından takip ediyorlar. Sinpaş ise son yıllarda Türkiye'de bu ailelere yönelik konut üretimine odaklanmış iddialı şirketlerden biri. Şirketin kurucusu Avni Çelik, "İstanbul'da yılda 110 bin konut satılıyor. Bizim hedefimiz yılda 3 bin konut üretmek. Biz bu 3 bin konutu her tür ekonomik koşulda rahatça satabiliriz" diyor. İlk kuruldukları günden bu yana iş tanımlarını kesin sınırlarla çizdiklerine de dikkat çeken Çelik, sadece gayrimenkul geliştirmeye odaklı ilerlediklerini söylüyor. "Biz büyük alanlar almalıyız, bu alanlara bir değer yüklemeliyiz" sözleriyle sektördeki iddiasını ortaya koyuyor. Sinpaş Grubu, 2007 yılında Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı şirketini halka açtı. O günden bu yana 6 bin 465 konut üreten şirket, bunların 4 bin 580'ini sattı. Sinpaş GYO'nun 2010 yılı kârı 61 milyon TL'yi aştı. Sinpaş Grubu'nun hedefi 2017'ye dek 2 şirketini daha halka açmak. Avni Çelik, 2017'ye dek holdingleşme ve kurumsallaşma çalışmalarını tamamlamayı ardından da yetkilerini şu an şirkette küçük hissedar konumunda olan iki yeğenine devretmeyi planlıyor. İşte Çelik'in Sinpaş Grubu'nun markalaşma yolculuğuna ve gelecek stratejilerine ilişkin sorularımıza verdiği yanıtlar:

Capital: Genç bir inşaat mühendisi olarak iş yaşamına atıldığınızda hedefleriniz neydi?
- İş hayatına üniversitenin ilk yıllarında atıldım. Çünkü maddi imkanlarım kısıtlıydı ve bir an evvel çalışma yaşamına girip eğitim giderlerimi karşılamam gerekiyordu. Orman Bakanlığı'nda memurdum ve 1 yıl kadar fotogrametrik metotla amenajman yaptım. Bu yıl çalışma hayatımdaki 42'nci yılım ve bunun sadece ilk yılında memuriyet yaptım. Mezun olduktan sonra askerliğimi yedek subay olarak Siirt'te yaptım, orada da bürokrasiyi tanıdım. Onun haricinde daima özel teşebbüsün içinde oldum. İnşaat mühendisliğini seçerken kafamda bir vizyon vardı. Katiyen Bayındırlık Bakanlığı'nda çalışmayacaktım. Memuriyetin bana göre olmadığını anlamıştım. İşte böyle bir atmosferin etkisiyle okulu bitirince kendi işimi kurmaya karar verdim.

Capital: İşinizi ilk kurduğunuzda bugünlere gelebileceğinizi hayal etmiş miydiniz?
- İlk günden devletle iş yapmamaya karar verdik. Sinpaş'ın bugünkü vizyonu da ilk kurulduğu günkü gibidir. Ayrıca işe başlarken inşaatçı olmamayı kafamıza koyduk. İnşaat bizim amacımız değil, aracımızdı. Biz gayrimenkul geliştiriyoruz, inşaat yapmak bu amaç doğrultusunda bir araç. Oyunun kurallarını değiştirdik, iş modellerini değiştirdik ama ana rotamızı hiç değiştirmedik. İlk işimiz Adana'da bir yazlık site idi. Yaptık ve 60 ay vade ile yok sattık.

Capital: Sinpaş'ı bugünlere taşıyan sıçrama noktaları nelerdi?
- Bu dükkanın bir farkı var. Bu dükkan, hiçbir zaman sıçramadı, sıçramayacak da. Bizim büyüme çizgimizde ani sıçramalar, inen-çıkan eğriler olmadı, olmayacak. Bizdeki risk algısı daima kabul edilebilir boyutlarda olmuştur.
Birlikte çalıştığım arkadaşlarım zaman zaman bana "Geçmişte şu riski almak istememiştiniz. Acaba alsaydık, bugün iyi olur muydu" diye sorar. Aslına bakarsanız, "Keşke o riski alsaydık" dediğim durumlar da oldu. Ancak o risk olumsuz seyretseydi, Sinpaş'ın büyümesini negatif etkilerdi. Bunu yapmak istemedik. Biz kendimizle yarışarak ilerliyoruz ve sektöre ilkleri kazandırmayı hedefliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz