Gücü artık kalıcı başarı belirleyecek

İş dünyasında gücün tanımı sürekli değişiyor.

1.09.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Gücü artık kalıcı başarı belirleyecek

Bundan 40 yıl önce girişimcilik ve hükümete yakın olmak güce ulaşmanın en kestirme yoluyken, 80'lerde uluslararası ilişkiler önem kazandı. 2000'ler yenilikçiliğin, rekabetin, oyunu kuralına göre oynayanların öne çıktığı yıllar oldu. Bu dinamikler güç sahibi isimleri dönem dönem değiştirdi. Ancak Capital'in 10 yılı aşkın süredir hazırladığı "Türkiye'nin En Güçlü 30 İş İnsanı" listesinde bazı aktörler her zaman yerini korudu. BÜLENT ECZACIBAŞI da bu isimlerin başında. Ona göre güç; dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de uzun süreli ve kalıcı başarılar sonucunda geliyor. Eczacıbaşı, "İş insanları ve kuruluşlar için gelecekte de gücün temelinde kalıcı başarılar olacak. Çünkü başarısızlık gücü yok ediyor. Başarının tanımı ve koşulları esaslı bir değişiklik geçiriyor" diyor. Global olarak güç anlayışı büyük bir değişim içinde... Hem dünya hem Türkiye içinde değişen dengeler, iş dünyasındaki taşları yerinden oynatıyor. Oyunu en iyi oynayanlar değil yeni kuralları öğrenip buna göre oynayanlar güç kazanıyor. Sonuçta güç sahnesine yeni sektörler ve yeni oyuncular çıkıyor. İş dünyasında gücün tanımı değişirken gücü elde tutmak da zorlaşıyor. Ama bazı iş insanları var ki onlar her dönem gücünü ve itibarını korumayı başarıyor. İşte Bülent Eczacıbaşı o isimlerden biri. Çok uzun zamandır Türk iş dünyasının en önemli aktörlerinin başında geliyor. Hem başkanlığını yaptığı Eczacıbaşı Topluluğu hem kendi adı her zaman itibarla yan yana. Capital Dergisi'nin 10 yılı aşkın süredir hazırladığı Türkiye'nin En Güçlü 30 İş İnsanı listesinde de aktörler sürekli değişirken o hep yerini korudu. Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, 2011 yılında Türkiye'nin En Güçlü 30 İş İnsanı içinde yine yer alıyor. İtibarın ve gücün kaynağının dönemlere göre değişebildiğini ifade eden Eczacıbaşı, şöyle devam ediyor: "Bazen kaynağı belirsiz de olsa servetin, iktidarlara yakın olmanın, belirli kesimlerde yer almanın güç sağladığı ileri sürülür. Bunlar, belirli kısa süreler için geçerli de olabilir ama kalıcı güç sağlamaz. Ben, yönetiminde bulundukları kuruluşların olanakları ve çalışmaları ile ülkenin gelişmesine katkıda bulunabilen kişilerin, güçlerini uzun vadeli olarak koruduklarını düşünüyorum."
Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı'nın iş dünyasında güç ve itibarla ilgili sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

Capital: Çok uzun süredir iş dünyasının en önemli aktörlerinden birisiniz. Hem Eczacıbaşı Topluluğu hem siz hep itibarla anılıyorsunuz. Bunu nasıl başardınız?
- Topluma, çalışanlarımıza, müşterilerimize, doğaya karşı dürüst ve saygılı olduk. Toplumsal gelişmeye katkıda bulunmayı, sorumluluğumuzun bir gereği kabul ettik. Başarılarımızın getirilerini toplumsal paydaş kabul ettiğimiz kesimlerle paylaştık. Topluluğumuzun kurucusu Dr. Nejat Eczacıbaşı'nın, "Gelecek kuşaklar bizleri, yarattıklarımız kadar günümüz dünyasında koruyabildiğimiz şeyleri de göz önüne alarak değerlendireceklerdir" sözüyle ifade ettiği anlayışı her işimizde dikkate aldık. Eğer ailemiz ve topluluğumuz toplum tarafından genellikle olumlu değerlendiriliyorsa, sanıyorum nedenleri bunlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz