Hangi ülkelerde şirket alınabilir?

"Gelişmekte olan ülkelerde MALİYET AVANTAJLARI ve büyüme kaynaklı PAZAR POTANSİYELİ var.'

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hangi ülkelerde şirket alınabilir?
Son dönemde Türk şirketlerin yurtdışındaki satın alma atakları dikkat çekici. Özellikle 2007'den bu yana Türk yatırımcıların tam anlamıyla fırsat peşinde koştuğu gözleniyor. 5 yılda toplam hacmi yaklaşık 7 milyar dolar olan 70 civarında satın alma ve ortaklığa imza atıldı. Bu eğilim, özellikle son 2 yıldır yükselen bir ivme kazandı. Sadece geçen yıl yaklaşık 2,5-3 milyar dolarlık hacme ulaşan 25-30 işlem gerçekleşti. Borç sıkıntısındaki Avrupa ülkeleri, Rusya, Çin, Körfez ülkeleri ve Güney Afrika ise Türk yatırımcının yakından takip ettiği coğrafyalar. Deloitte Türkiye Kurumsal Finansman Ortağı BAŞAK VARDAR, yurtdışında alım fırsatları konusunda merak edilenleri yanıtladı:

1- Artık Türk şirketlerini "alıcı" rolünde de görüyoruz. Son 5 yılda bu anlamda nasıl bir ivme yaşandı?

- Türkiye ekonomisinin son yıllarda dünya piyasalarına tam olarak entegre olmuş bir yapısı var. Türk işadamlarının girişimcilik gücü de buna eklenince, yurtdışı yatırımları daha sık duymaya başladık. Büyüme stratejisi olan birçok Türk şirketi artan bir şekilde yurtdışındaki yatırım fırsatlarını takip ediyor. Türk şirketlerin fırsatçı bir yaklaşımla yurtdışı yatırımları yaptığını gözlemliyoruz. Son 5 yılda, Türk şirketleri, toplam hacmi yaklaşık 7 milyar dolar olan 70 civarında satın alma ve ortaklık işlemine imza attı. Bu yatırımlar, ihracat pazarlarının çeşitlendirilmesi, yeni marka edinilmesi, maliyetlerin azaltılarak rekabet avantajı yaratılması gibi faydaları beraberinde getiriyor.

2- 2011 'de Türk şirketlerinin yurtdışında yaklaşık ne kadarlık bir işlem hacmi oldu?
- 25-30 arası işlemde yaklaşık 2,5-3 milyar dolarlık bir işlem hacmi oldu. Bunun büyük kısmı, Anadolu Efes'in SAB Miller'in Rusya ve Ukrayna işlerini satın aldığı tek işlemden geldi. Arçelik'in Güney Afrikalı beyaz eşya üreticisi Defy'yi satın alma işlemiyle Yıldırım Holding'in Malta'da satın aldığı konteyner terminali diğer öne çıkan işlemler. Geri kalanı, orta ölçekli şirketlerin, yurtdışında üretim, sağlık, tekstil, gıda içecek, finansal hizmetler gibi sektörlerde yaptıkları satın almalardan oluştu.

3- Sizce 2012 yılı yurtdışında şirket satın alma fırsatları açısından nasıl olacak?

- Küresel krizin etkisiyle sorun yaşayan ülkeler ve şirketler oldu. Yunanistan gibi bazı ülkelerde Türk yatırımcıların ilgi gösterdiği bazı özelleştirme ve satış süreçleri başlatıldı. Ayrıca gelişmiş pazarlarda finansal sıkıntı yaşayan ve cazip birer satın alma fırsatı oluşturan şirketler var. Türk şirketleri yine bu fırsatları kovalayacaktır. Bununla birlikte, Türkiye'deki büyüme önümüzdeki dönemde ivme kaybedecek. Finansman kaynaklarının kısıtlı olacağı bir dönem bizi bekliyor. Türk şirketlerinin yeterli sermaye birikimi olmadığını da düşünürsek, 2012'de Türk şirketlerin yurtdışı satın almalarında önemli bir artış beklemiyorum. Büyük ölçekli, sermaye gücü olan holdinglerin ise dış piyasalardaki fırsatları değerlendireceğine inanıyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz