"Hatalardan ders alarak büyüyoruz"

"Eski tarzımıza geri dönüyoruz" diyor. Geleneksel tarzla modernizmi birleştirmeye çalıştıklarını anlatıyor.”

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Hatalardan ders alarak büyüyoruz

Lance Isham, 50 yıldır moda sektörün içinde. Bu sürenin yarısında Ralph Lauren'in CEO'luğunu ve yönetim kurulu başkan yardımcılığını yaptı. 25 yıl aynı markayı yönettikten sonra 2004'te de emekli oldu. 4 çocuğu 13 torunu olan Isham'ın emeklilik günleri uzun sürmedi. Önce Amerikalı yatırım grubu Nordstrom'un yönetim kurulunda yer aldı. Ardından da geçen yıl torunlarını ve çocuklarını Amerika'da bırakıp Lübnanlı M1 Group tarafından satın alınan Fransızların ünlü markası Façonnable'ın başına geçti. Eşiyle birlikte Güney Fransa'ya yerleşen Isham, şimdi zamanının büyük bölümünü Façonnable'ın Nice'teki merkezinde geçiriyor. En önemli hedefi ise 1950'lilerde Nice'te terzi dükkanında doğan Façonnable'ı, kadın ve gençleri de kapsayacak şekilde büyütmek. Bir anlamda Fransızların Ralph Lauren'ini yaratıp yeni pazarlara açılmasını sağlamak.
Isham, Façonnable Jeans ile gençlere ulaşmak istiyor. "Yeni markayla hedefimiz gençleri ve daha spor giyinenleri yakalamak" diyor ve ekliyor: "Façonnable giyenlerin yaş ortalaması 40 civarında. Biz bunu daha da gençleştirmek istiyoruz. Gençleri hedefleyen yeni markamızla hedefimiz daha spor giyinen kesimi yakalamak. Ancak bunu yaparken bizi başarılı yapan ana kitlemizi unutmayacağız." Satın almalar sırasında bocaladıklarını da itiraf eden Isham, aşırı modernlik yerine yeni dönemde markanın özüne döneceklerini söylüyor. Isham'a göre birçok marka onları başarılı yapan kitleyi unuttuğu için başarısız oluyor. Isham'ın söylediği "geçmişe bağlılık" ise Façonnable'ın Nice'teki genel merkezinin her yerinde hissediliyor. 1950'li yıllardan beri üretilen her modelin bir kopyası yeni tasarımcılara ilham vermek için özenle saklanıyor. Markanın tarzını korumak için ilk numuneleri hazırlayan terziler bile 20 yıldır hiç değişmemiş. "Tüm bunlar Façonnable'ın klasik çizgilerini ve ruhunu korumasını sağlıyor" diyen Isham, Façonnable'da yaşanan değişimi ve markanın yeni hedeflerini şöyle anlattı:

Capital: Uzun yıllar Ralph Lauren'in CEO'luğunu yaptınız. Şimdi Façonnable'ın başındasınız. Kaç yıldır moda sektörünün içindesiniz?
-  Şikago'da büyüdüm. Bütün hayatım boyunca modanın içindeydim. 1964'te moda sektörüne girmem, aile şirketimizle birlikte oldu. Ailemin Şikago'da mağazaları vardı. Biz de o zaman yeni bir konsept getirdik. Kadın, erkek ve gençlere yönelik yeni zincir mağazalar açtık. Daha sonra tasarıma yöneldim. Bir dönem Mısır ile ticaret yaptım. 1979'da da daha önceden müşterim olan Ralph Lauren'de çalışmaya başladım. Burada önce satıştan sorumlu başkan, daha sonra da başkan oldum. 2004'te Ralph Lauren'in yönetim kurulu başkan yardımcısıyken emekli oldum. Ancak, moda sektöründen kopamadım. Bir süre Amerikan yatırım grubu Nordstrom'un yönetim kurulunda görev yaptım. Façonnable ile tanışmam da bu sayede oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz