"Hedef 4 yılda ciromuzu 2'ye katlamak"

Zeynep Bodur Okyay'la şirketin yeni dönem projelerini, kendisi yönetimi devraldıktan sonra oluşan değişimi ve geleceğe yönelik hedeflerini konuştuk

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Hedef 4 yılda ciromuzu 2'ye katlamak
Kale Grubu, Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşlarından... Dev grubun kaptan köşkünde ise son 4 yıldır ZEYNEP BODUR OKYAY var. Okyay, son dönemde dikkat çeken, grubun değişiminin arkasındaki isim. Kendisinin "geçmişin üzerine geleceği inşa etmek" olarak özetlediği bu değişim projesinin Kale Grubu'nu önemli başarılara taşımasını planlıyor. Mevcut dönüşüm planı çerçevesinde yönetim kurulunu yeniden yapılandıran, kurumsal kimliği değiştiren, şirket sayısında konsolidasyona giden ve 2 sektöre odaklanan Okyay, operasyonel mükemmellik ve sürdürülebilir büyüme hedefliyor. En önemlisi, "Bu projeyle, 1,2 milyar TL olan net ciromuzu 2015'te 2 katına çıkaracağız" diyecek kadar iddialı konuşuyor. Türkiye'nin öncü sanayi kuruluşlarından M Kale Grubu önemli bir değişimin eşiğinde... Kaptan köşküne 2007 yılında oturan, duayen işadamı İbrahim Bodur'un kızı Zeynep Bodur Okyay, bu dönüşümün arkasındaki isim. Yeni kaptanın "geçmişin üzerine geleceği inşa etme projesi" olarak adlandırdığı bu dönüşüm planına yönetimi devraldığı yıl başlaması ise dikkat çekici. Okyay'ın 2016 yılında makro sonuçlarını elde etmeyi planladığı bu proje kapsamında aldığı aksiyonlar da bir hayli ilginç. Yönetim kurulunda büyük bir dönüşüm gerçekleştiren Okyay, kurumsal kimlikte de önemli bir yenilik gerçekleştirdi. Kale şemsiyesi altında pek çok markayı birleştirdi. Grubun güçlü olduğuna inandığı yapı ürünleri ve havacılık sektörüne odaklandı. Bu kapsamda 25 olan şirket sayısını 18'e konsolide etti. Tüm bunlarla operasyonel mükemmellik ve sürdürülebilir büyüme hedefleyen Okyay'ın bu yeni dönüşüm projesi kapsamında önümüzdeki döneme ait iddialı hedefleri de var. "Kale Grubu 2011 net cirosu 1,2 milyar TL. Bunu 2015'te 2 katına çıkaracağız" diyen Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Okyay'la şirketin yeni dönem projelerini, kendisi yönetimi devraldıktan sonra oluşan değişimi ve geleceğe yönelik hedeflerini konuştuk:

Capital: Hem kriz döneminde hem de çok önemli bir liderin ardından Kale'nin başına geçtiniz. Bu süreçte ne tür zorluklarla karşılaştınız?
- 2008 kriziyle birlikte şirketin yönetim kurulu başkanı oldum. Çok ciddi bir performans baskısı ve stres vardı. Zorlandım gerçekten. Bu nedenle yeni bir proje başlattık. Bu projeyi 4 yıldır uyguluyoruz. Bunu, "Geçmişin üzerine geleceği inşa etme" projesi olarak adlandırıyoruz. Bu projeyle işleri daha iyi yönetmek için nasıl bir yöntem izlenmeli, hangi fırsatlar var, nasıl büyüyelim sorularına odaklandık. Kurucumuz İbrahim Bodur, grubumuzu ve biz çalışanları bugüne kadar güven ve itibarla getirdi. Gerçekten bunu çok önemsiyoruz. İbrahim Bey halen başımız sıkıştığı zaman bizi vizyonuyla aydınlatıyor ve bize yol gösteriyor. Kendisinin oluşturduğu çok önemli bir kurum kültürü var. Bu kurum kültürünün üzerine bir şeyler inşa etmemizin doğru olacağını düşündük. Sonuçta dünya da değişiyor. 90'larda başlayan küreselleşme her geçen gün hızlanıyor. Şirketler de bu küresel baskıyı daha fazla hisseder oldu. Trendler çok hızlı değişiyor. Buna göre de iş dünyasının şekillenmesi gerekiyor. Bu nedenle bu yeni projeyi hayata geçirdik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz