Heyecansız iş yapılmaz

Ahmet Zorlu'yla çok konuşulan, merak edilen ve kariyerinin son başarılı dönüm noktası olarak görülen bu projesini konuştuk.

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Heyecansız iş yapılmaz
AHMET ZORLU, Türk sanayisinin öncü isimlerinden... Faaliyette bulunduğu her alanda dikkat çeken başarılara imza atmasıyla tanınıyor. Nevresim, masa örtüsü ve perde üretiminde gerçekleştirdiği "ilk"lerle dikkat çekti. Sadece üretimle kalmadı, bu alanda dünya çapında bir marka oluşturmayı da başardı. Türkiye'nin her yerine zincir mağazalar açtı. Ardından beyaz eşya ve elektronik alanında Vestel'i aldı. Markanın gücünü katlayarak dünyada hatırı sayılır bir şirket olmayı başardı. Bunu finans sektörüne girişi izledi. Özelleştirme İdaresi'nden 69 milyon dolara, bir tabela ve 3 şube olarak aldığı Denizbank'ı 2 milyar 437 milyon dolara sattı. Enerji yatırımlarıyla dikkatleri üzerinde topladı. 2006 yılından bu yana da gayrimenkul alanına el attı. Bundan 5 yıl önce yapımına başladığı Zorlu Center'la bu alanda da önemli bir çıkış yakaladı. Ahmet Zorlu'nun "beşi bir yerde" olarak tanımladığı Zorlu Center daha tamamlanmadı. Ancak, şimdiden sektörde önemli bir marka olarak görülüyor. Ahmet Zorlu'yla çok konuşulan, merak edilen ve kariyerinin son başarılı dönüm noktası olarak görülen bu projesini, onun geçmiş deneyimleri ve iş hayatına bakışıyla derleyerek konuştuk:

"Yenilikçilik başarı getirir"
"İş yaparken heyecanınızı sürekli canlı tutmanız çok önemli. Ben o heyecanı hiç kaybetmedim. Bir işi yaparken ya da bir malı üretirken içimde hep bir korku vardır. Zaten bu korku daha fazla çalışmama, daha ileriye gitmeme neden oldu. Yenilikçilik ise başarının en önemli sırlarından biri. Günümüz dünyasında yenilik yapmazsanız başarılı olmanız mümkün değil. Bu, aslında bundan 100 yıl önce de böyleydi. Bundan sonra da böyle olacak. Örneğin, ben hala Vestel'de AR-GE departmanının neler yaptığını izlerim. 'Kokluyorum' her işi... Doğru mu, iyi mi gidiyor diye sürekli fikir yürütüyorum. Biz birer yarışçıyız. Ne için koşuyoruz? Birinci olmak için... İş hayatı da bir yarıştır. Siz yarışta gerilerde kalırsanız kimse sizden bahsetmez. Hayatımın hiçbir döneminde durayım dinleneyim gibi bir düşüncem olmadı. Zaten öyle birdünya yok. Çünkü, yeniliğin sonu ve sınırı yok. Başarıda ekip çalışması son derce önemli. Öyle kendin çal, kendin oyna şeklinde ilerlemek mümkün değil. Orkestra kurmak lazım, orkestranın da güzel çalması gerekir ki solist güzel söylesin.

"Biz Zorlu Grubu olarak 5 yıldan beri yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Şubat ayında da özellikle enerji alanına yönelik yeni 2 yatırımımız daha olacak. Son dönemde elimize geçen paradan çok daha fazla yatırıma girdik. Gayrimenkule 2 milyar doların üzerinde, jeotermale 600 milyon dolar, Rusya'ya 800-900 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdik. Rüzgar santrali yatırımı da yaptık. Önümüzdeki dönemde bu yatırımların sonuçlarını almaya başlayacağız. Zorlu Grubu, 2013'te 60'ıncı yılını kutlayacak. Geçmişte İsrail, Pakistan, Rusya ve Türkiye'de yatırımlarımız oldu. Bunlar faaliyete geçtiği, ürün üretmeye başladığı zaman daha verimli bir hal alacağız."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz