"Hızlı Franke'nin krizi aşma formülü"

Yüzyılı aşan bir aile şirketinin son temsilcisinden sektöre, Türkiye planlarına ve iş hayatına dair notlar.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Hızlı Franke'nin krizi aşma formülü
İsviçreli Franke dünya mutfak ve banyoları için sistem ve hizmet sağlayan en büyük şirketlerden... 2012 sonunda net satışları 2 milyar 500 bin İsviçre Frangı’nı, çalışan sayısı 8 bin 500 kişiyi aşan şirketin Meksika’dan Birleşik Arap Emirlikleri’ne 40 ülkede fabrikaları var. Franke Dünya Başkanı ve sahibi Michael Pieper, “Biz gerçek bir global grubuz” diyor. Avrupa’daki mali krizin ana müşterileri olan Avrupa evleri ayağında kendilerini ağır vurduğunu, bu nedenle Asya’ya ve Türkiye gibi gelişen ekonomilere yöneldiklerini söylüyor. Pieper, “Diğer ülkelerin aksine Türkiye, 2008 dünya krizinden bu yana güçleniyor. Dolayısıyla Türk mutfak pazarının, dünya mutfak pazarındaki genel olumsuzluklardan kısa vadede etkileneceğini sanmıyorum” diyor ve ekliyor: “Önümüzdeki 10 yılda Türkiye’deki satışlarımızın 3’e katlanacağını düşünüyorum.” Her şey I. Dünya Savaşı öncesi paslanmaz çeliğin keşfiyle başladı. Genç girişimci Hermán Franke 1911 yılında İsviçre’nin doğusundaki Rorschah şehrinde kendi adıyla bir metal levha şirketi kurdu. Savaş, Franke’nin büyümesini engellese de, sonrasında inşaat sektöründeki patlamayla şirket, fırın kapakları, bacalar ve çatı pencereleri üretmeye başladı. 1931 yılında ise Franke, markasını bugüne gururla taşıyan paslanmaz çelik evyeleri üretti ve 1935’te işlerini büyüterek tesislerini bugün halen faaliyet gösterdiği Aarburg şehrine taşıdı.

1939’da Herman Franke ölünce oğlu Walter işin başına geçti. 1946’da şirket, endüstriyel mutfak üretir ve komşu Avrupa ülkelerine ihracat yapar hale gelmişti. Bu gelişmenin ardından 10 yıl sonra şirket, ilk ticari mutfak bölümünü kurdu. Münih McDonald’s için 1972’de ilk fast food anahtar teslim mutfağı kurduğunda artık 2 bin 600 kişilik dev bir yapıydı.

Walter Franke, 1975’te hastalandığında üç kızı olmasına rağmen şirketi çok yakın arkadaşı ve şirketin yüzde 41 hissesinin ortağı Willi Pieper’e devretti. Pieper’ın oğlu ve Franke’nin bugünkü dünya başkanı ve sahibi Michael Pieper’ın anlattığına göre Walter Franke’nin bu hareketinin altında kızlarının eş seçimlerine duyduğu kızgınlık yatıyordu:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz