Hobi değil gayet ciddiyim

Ferit Şahenk’le grubun girdiği yeni işlerini, mevcut işlerdeki hedeflerini ve ajandasını konuştuk.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hobi değil gayet ciddiyim


Capital: Avrupa’ya bakıyor musunuz?
- Evet, Avrupa’daki fırsatlara özellikle marina anlamında bakıyoruz. Ancak ilk etapta komşu ülkelerle ilgilenmeye başladık. Örneğin, Yunanistan’da 4 tane marina üzerinde çalışıyoruz. 5’incisinin ihalesine girdik. Hırvatistan’da Türkiye için çok önemli 3 marinamız var. Birisinin çoğunluğu, öbür ikisinin yüzde 100’ü bizim. Kapasite bakımından Adriyatik’in en büyük marina grubu bir Türk şirketine ait. Bunun yanında otel ve otelcilikle ilgili yine Avrupa’da araştırma yapıyoruz.

Capital: Bu yatırımları yaparken mevcut kriz ortamı sizi korkutmuyor mu?
- Biz şuna inanıyomz: Tabii ki Avrupa şu anda ekonomik ve siyasi anlamda zor bir dönemden geçiyor. Ancak ben bunun çok uzun soluklu bir kriz olacağına inanmıyorum. Sonuçta muhakkak bir çözüm bulunacaktır. Avrupa 5-6 yıl sonra bu durumdan çıkmış olacak.

Capital: Peki nasıl çıkacaklar?
- Artık işlere değişik bir mantaliteyle bakmaya başlayacaklar. Bizim 2001 yılında yaşadığımız gibi bir toparlanma olacak. Markaları olan, sanayisi olan ülkelere yatırım yapacaklar. Bunun yanında buradaki ülkelere bizim gibi gruplar gidip yatırım yapacak.

Capital: Yakın coğrafyada nerelerle ilgilisiniz, nerelere bakıyorsunuz?
- Turizm ve marina grubu çerçevesinde konuşursak İtalya’yla ilgileniyomz. BBVA ile yaptığımız ortaklık uyarınca, bulunduğumuz bu bölgede artık Garanti Bankası ismiyle yayılmaya karar verdik. Romanya’da 90’ın üzerinde şubemiz var. Romanya’da operasyonu olan Avusturya ve İtalyan bankaları kendi evlerindeki problemleri çözmek için bu bölgedeki faaliyetlerini azaltıyor. Biz ise Romanya’ya şimdi daha agresif bakmaya başladık. Bizim işimizin amiral gemisi Garanti Bankası. BBVA ile birlikte baktığımız yerler ise Doğu Avrupa ve değişime göre Ortadoğu.

Capital: BBVA ’in 2016’ya kadar yüzde 1’lik hissenizi temsil eden payı sizden alma hakkı var. Bu opsiyon kullanıldığında dengeler de değişiyor.... Şunda hiç kimsenin bir kuşkusu olmasın. Bu opsiyon kullanılsa da kullanılmasa da Doğuş Grubu, Garanti Bankası’mn ev sahibidir. Biz burada yüzde 20 hisse sahibi de olsak, 1 puanla azınlık ortak dahi olsak aynı şevkle, aynı ev sahipliği düşüncesiyle hareket ederiz. Sonuçta biz Garanti Bankası’na kalben bağlıyız.

Capital: İnşaattaki mevcut hacminiz nedir? Burada hedefiniz nedir?
- İnşaatta şu anda 4,2 milyar dolarlık bir portföy mevcut. Esas ağırlığımızı Katar’a verdik. Katar, 2020’de Dünya Kupası’nı yapacak. O zamana kadar da 26 milyar dolarlık bir altyapı yatırımı gerçekleştirecekler. Altyapı yatırımları ağırlıklı olarak metro ve otobanlardan oluşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz