Hobi değil gayet ciddiyim

Ferit Şahenk’le grubun girdiği yeni işlerini, mevcut işlerdeki hedeflerini ve ajandasını konuştuk.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hobi değil gayet ciddiyim
FERİT ŞAHENK, 5 milyar 257 milyon dolarlık cirosuyla Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından Doğuş Holding’in yönetim kurulu başkanı. İş dünyasının en güçlü ve en önemli isimlerinden biri. Bu nedenle ajandası büyük önem taşıyor, yaptığı işler yakından takip ediliyor. Ferit Şahenk’in yeni girdikleri restoran, eğlence, spor ve e-ticaret işlerinde önemli hedefleri var. Mevcut işlerde ise bölgesel güç olma yolunda ilerliyor. Tüm bu atakları “Farklılaş ya da öl” felsefesiyle açıklayan Şahenk’in gelecek dönem hedefi ise oldukça iddialı: “Faaliyette olduğumuz tüm işlerde ilk 3’te yer alacağız.”
HEDEF HER İSTE İLK 3'TE OLMAK Doğuş Holding, son dönemde yaptığı yatırımlarla ön planda. Grubun yeni girdiği eğlence, restoran, spor ve e-ticaret işleri dikkatle izleniyor. Kimilerinin “hobi” olarak adlandırdığı bu işlerde Doğuş Holding’in kaptanı “gayet ciddi” olduğunu söylüyor. “Ben hobi olarak gördüğüm hiçbir işi Doğuş Holding çatısı altında gerçekleştirmem” diyen Şahenk, bu alanlarda büyük potansiyel olduğuna inandığını belirtiyor. Ferit Şahenk’in genelde girdiği yeni işlerde izlediği tek bir model var. Şahenk, güçlü bir yabancı ortakla yola çıkıyor. Yüzde 50-50 ortaklık kurarak ilerlemeyi tercih ediyor. Spor ve moda işine global dev IMG ile, e-ticaret işine ise Güney Kore’nin en büyük gruplarından SK Group’la girmesi de bu stratejinin bir parçası. Doğuş Holding, mevcut işlerinde de önemli yatırım atağında... Bankacılıkta, BBVA ortaklığı ardından bölgede güç kazanma hedefi var. İnşaatta sadece yurtiçinde değil yurtdışmda da önemli projeler start almış durumda. Medya işinde, Star TV’nin alınmasının ardından farklı projeler gündemde. Marina işletmeciliğinde de önemli network oluşturulmuş durumda. Bütün bu atakları “farklılaş ya da öl” felsefesiyle açıklayan Şahenk, hedeflerinde de oldukça agresif. “Bulunduğumuz her sektörde ilk 3’te olacağız” diye konuşuyor. Ferit Şahenk’le grubun girdiği yeni işlerini, mevcut işlerdeki hedeflerini ve ajandasını konuştuk:

Capital: Doğuş Holding’i son dönemde spor, moda ve eğlence işinde atakta görüyoruz. Bu kulvarda ne kadar iddialısınız?
- Türkiye’de 75 milyonluk bir nüfus var. Biz bunun yüzde 50’sini 30 yaşın altında olarak tanımlıyoruz. Türkiye artık olimpiyatlar, Avrupa Kupası gibi global spor organizasyonlarına ev sahibi olmak istiyor. Bunu yaparken Türk sporuna da önem vermek lazım... Bu bağlamda bizim IMG’yle birlikte bir spor akademisi kurma planımız var. Tabii olimpiyatlara ve dünya kupalarına sahip olmak için bu işin yönetimini iyi bilen, statları olan, statları yönetecek bir altyapıya da ihtiyaç var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz