İhtiyaca uygun çözüm sunuyoruz

Kadir Şener’le bulut bilişimi ve Microsoft’un bulut bilişimdeki yerini ve hedeflerini konuştuk.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İhtiyaca uygun çözüm sunuyoruz


Türkiye’deki gücü nedir Microsoft’un bulut bilişimde?
- Hiçbir üreticinin veremediği kadar kapsamlı çözüm sunabiliyoruz. Microsoft Özel Bulut çözümlerinin farkı burada. Microsoft, sahip olduğunuz yatırım ve yetenekleri artırırken, bulutun sağladığı yeni değerden de faydalanabilmeniz için, klasik, özel ve genel bulut ortamlarında tanıdık ve tutarlı bir platform sunuyor. Microsoft‘un Özel Bulut çözümleri, heterojen fiziksel ve sanal ortamlara yayılıyor, veri merkezi işlemlerini standartlaştırıyor ve hizmetlerinizi uçtan uca yönetebilmeniz için önemli iş uygulamalarının iç yüzünü gösteriyor. Microsoft’un Özel Bulut çözümleri ve Microsoft Genel Bulut çözümü Windows Azure ile bulut bilişimin tüm gücünü, ortak güçlü kimlik yönetimi, yazılım geliştirme, sanallaştırma ve yönetim araçlarıyla birleştirme esnekliği sağlıyorsunuz. Bu çözümler ihtiyaç duyduğunuz her anda, hem özel hem de genel bulut ortamlarına geçişte size ilave ölçekleme ve verimlilik yaratıyor.

Bulut bilişimdeki iş ortaklarınız kimler? Kimlere hizmet veriyorsunuz?
- Özel bulut platform hizmetlerinde çok geniş bir eko sistemimiz var. Microsoft ürünlerini kullanarak müşterilerimizin ortamlarına girerek bulut yapıları kuran çok geniş bir portföyümüz var. Platform hizmetlerine geldiğimizde, Azure şirketlere, girişimcilere ve yazılım firmalarına hizmet eder.

Bu alanda şirket olarak hedefleriniz neler?

- Windows Server 2012 ve System Center 2012 Özel Bulut çözümlerimiz ile Windows Azure Genel Bulut çözümümüzü bu yıl en yenilikçi ve çarpıcı versiyonlarını müşterilerimize sunduk. Windows Server 2012, System Center 2012 ve Windows Azure ile her ölçekteki kurumun bulut bilişimden faydalanmasına olanak sağlıyoruz. Hedefimizde bulut bilişimi her kullanıcıya, her kuruma taşımak var. Çünkü biz büyük vizyonla bulut bilişimi sunabiliyoruz. Diyoruz ki tamamıyla müşterinin ihtiyaçlarına göre bulut bilişim çözümlerimiz var. Size bir çözümü dikte etmiyoruz. Siz ihtiyacınız olan çözümü alıyorsunuz. Eğer bir teknolojik gelişimin ardında bir ekonomik açıklama varsa, bu dönüşüm gerçekleşecektir. Zaman içinde interneti gördük, veri merkezlerinde sanallaştırma teknolojilerini gördük. Mainframe’lerin verimliliğini, PC sunuların esnekliğini, internetin global ölçeğini ve sanallaştırmanın maliyet avantajlarını hepsini birleştiren yeni bilgi teknolojileri düzeni dönüşümüdür bulut bilişim. Bizim hedefimiz her son kullanıcının bulut bilişim avantajlarından kendi ihtiyaçları doğrultusunda yararlanmasını sağlamak. Özel bulut olabilir, genel bulut olabilir, hibrit bulut olabilir. 

ESNEKLİK VE MALİYET
MALİYET AVANTAJI SAĞLIYOR

Bulut bilişimin sağladığı faydaları örnekler üzerinden açıklamak daha yararlı. Bulut bilişim, maliyet, esneklik sağlıyor. Bir girişimcisiniz. Çok iyi bir iş fikriniz var. Ama küçük bir bütçeniz var. Siz bir e-ticaret platformu kuracaksınız. Ne yapmanız lazım? Altyapı yatırımı yapmanız lazım. Bulut yapacağınız bu yatırımın maliyetini azaltıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz