Ilıcak'ın müthiş 5 yıl planı

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, sorularımızı yanıtladı.

1.07.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ilıcak'ın müthiş 5 yıl planı

Bu arkadaşlarımızın ihtiyaç duyulan kaynak olduğunu tespit ettik. Bizden bir önceki jenerasyon çocuklarının iyi eğitim alması için çalışmış. Biz iyi yetişen jenerasyonu yakaladık. Bir süre sonra kâr ortaklığı sistemine geçtik. Bugün 25 arkadaşımız bu şekilde çalışıyor. Artık önümüz çok açıldı. Şirketin 25 sahibi var. Son karar yine benim ama bir karar mekanizmamız var. Şimdiye kadar ayrılan hiç olmadı. Belki yüzde 1 oranında ayrılma olmuştur. Onlar da kendi işlerini kurdu.

Bizim sektörün en büyük sıkıntısı, yetişmiş elemanını kaybetmek. Biz hep başka şirketlerden çok değerli arkadaşları alarak her geçen yıl daha da büyüdük. 1998’de Alarko’nun Rusya’dan çekilmesi bizim için şanstı. Bütün yetişmiş arkadaşları bize bırakarak çekildiler. Eski kuşak müteahhitler, işlerini hep ilişkilerle yürüttü. Bizler kadrolarla işleri büyütüyoruz.

Capital: Yatırım yaptığınız ülkeleri nasıl seçiyorsunuz? Yurtdışı pazarlarda gösterdiğiniz hızlı büyümenin arkasında nasıl bir iş modeli var?
- Tutmayan çok planımız oldu. Bizden de kaynaklanmış olabilir. Biz dünyanın en riskli ülkelerinde çalışıyoruz. Suudi Arabistan, Bahreyn, Dubai, Katar, Hindistan’a gittik. Sonra buralardaki ofislerimizi kapattık. Bunu yaparken hangi pazarlara odaklanmamız gerektiğini öğrendik. Rekabetin az olduğu, gelişmekte olan, doğal zenginliklerinin yüksek olduğu, bunun büyük bir çoğunluğunu altyapı çalışmalarına harcayan ülkelere odaklandık. Bunlar Irak, Suriye, Türkmenistan, Türkiye ve Rusya. Diğerlerinden çıktık ya da küçüldük.
Biz Rusya’da 2008’e kadar her yıl ortalama yüzde 43 büyüdük. Ama 2008 krizinden sonra ya arkadaşlarımızı işten çıkaracaktık ya da yeni yerlere gidecektik. Ukrayna sürekli krizler yaşayan ve istikrarsız bir ülke. O yüzden çok büyüyemedik. Biz bütün kaynaklarımızı ve gücümüzü, büyüyebileceğimiz ülkelere kullandık.

Bütün eski müteahhitlik modellerini değiştirdik. Onlar ne yapıyorsa tam tersini yaptık. Ankara ofisinden daha çok lojistik, finansal, insansal yapı, bilgisayar ve hukuk konularında destek veriyoruz. Onun dışında her ülke kendi içinde yönetiliyor. Buradan onları yönetmeye çalışmıyoruz. Eskiden böyle değildi. Proje ihraç edilirdi. Buradan bir koordinatör atanırdı, işi takip ederdi. Artık böyle çalışmıyoruz. Bizim oralarda şirketlerimiz ve yönetici ortaklarımız var. Onlar işleri kendisi yönetiyor. Buradan sadece destek oluyoruz. Merkezi yönetimi kaldırdık. Doğru pazarları yakaladığımız zaman büyümeyi hedefleyen bir iş modelimiz var.

Capital: Şirketinizin iş hacmi ne kadar büyüklüğe ulaştı? Bundan sonraki büyüme hedefiniz nedir?
- 2012’yi yaklaşık 2 milyar dolar ciro ile kapattık. Bu yıl 3 milyar dolar hedefliyoruz. Önümüzdeki 5 yıl boyunca aktif büyüklüğümüzü her yıl yüzde 33 büyütmeyi planlıyoruz. Bunu yapmak için 12 milyar dolar yatırım planımız var. Dört tane yatırım kolumuz var. Bunların 2 milyar doları Rusya’da, 10 milyar doları Türkiye’de olacak. Şu an 30 binden fazla çalışanımız var. Rusya’da 19 bin çalışanımız mevcut. Son 2-3 yıldır Rusya’nın en büyük yabancı müteahhitlik firmasıyız. İkinci ve üçüncü şirketler de Türk. İlk 3 hep Türklerdedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz