İlk 10 gruptan biri olacağız

Türkiye'de orman ürünleri sektöründe Yıldız isimli şirketlerin ağırlığı dikkatli gözlerden kaçmıyor.

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlk 10 gruptan biri olacağız

Yıldız Entegre, yaklaşık 1,3 milyar TL'lik cirosuyla Türkiye'nin en büyük 68'inci şirketi. Orman ürünleri sektöründe geçmişi 100 yıldan fazla olan Yıldız ailesinin şirketlerinin en büyüğü. Fehmi Yıldız ve oğulları Hakkı ve Hasan Yıldız tarafından yönetilen şirket, Türkiye'nin bu alandaki en büyük oyuncusu olmasının yanı sıra, dünyanın da 9'uncu büyük üreticisi. Yıldız Entegre Yönetim Kurulu Üyesi HAKKI YILDIZ, "10 yılda 100 kattan fazla büyüdük. 10 yıl sonra neden dünyanın ilk 3 oyuncusundan biri olmayalım? 2020'de ise Türkiye'nin en büyük 10 holdinginden biri olacağız" diyor. Türkiye'de orman ürünleri sektöründe Yıldız isimli şirketlerin ağırlığı dikkatli gözlerden kaçmıyor. Yıldız Entegre, Starwood, Yıldız Sunta gibi orman ürünleri sektörünün 3 önemli oyuncusu bugün 3'üncü ve 4'üncü kuşak tarafından yönetilen Yıldız soyadlı 3 ailenin girişimleri. 1890'lı yıllarda büyük dede Hasan Yıldız'ın Trabzon'da kereste ticaretiyle başlattığı Yıldız ailesinin öyküsü, bugün kardeşler ayrılmış olsa da ayrı şirketlerde ama aynı sektörde sürüyor. 2010 sonunda elde ettiği 1 milyar 263 milyon TL'lik ciroyla orman ürünleri sektörünün lideri ise Fehmi Yıldız'ın oğulları Hakkı ve Hasan Yıldız'la birlikte yönettiği YıldızEntegre. Şirket bugün mdf üretim kapasitesiyle dünyanın en büyük 9'uncu üreticisi. Yatırımı devam eden Mersin'deki tesisleri 2012'de tamamlandığında ise Yıldız Entegre günde 5 bin 100 metreküp mdf üretim kapasitesine ulaşacak ve dünyanın en büyük 4'üncü mdf üreticisi olacak. Ayrıca suntada devam eden yatırımları da tamamlandığında mdf ve suntada günde 8 bin 100 metreküp üretim kapasitesine ulaşacak olan şirket, dünyanın en büyük 5 levha üreticisinden biri haline gelecek. 2006'da Yıldız Entegre ve diğer şirketlerini Yıldızlar Yatırım Holding çatısı altında topladıklarını söyleyen Yıldız Entegre Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Yıldız, 10 yıl sonra Türkiye'nin en büyük 10 holdinginden biri olacaklarını söylüyor. Çıtayı bu kadar yukarı koyan Yıldız, "10 yılda 9,7 milyon TL cirodan 1 milyar 263 milyon TL ciroya ulaştık. Bu yüz kat büyümeyi de geçiyor. 10 yıl önce Yıldız Entegre olarak hiç olmadığımız bir sektörde, 10 yıl sonra dünyanın 5'inci büyük üreticisi olabiliyoruz. Dolayısıyla gelecek 10 yılda birkaç basamak daha çıkabileceğimizi düşünüyoruz" diyor. Büyüme fırsatlarının Rusya ve çevresindeki havzada olduğunu söyleyen Yıldız, sürekli satın alma ve ortaklık teklifi aldıklarını ama yollarına tek başlarına devam etmekte kararlı olduklarını açıklıyor. Yıldız Entegre Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Yıldız'ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

Capital: Yıldız Entegre'nin geçmişi bildiğimiz kadarıyla 100 yılı geçti. Türk şirketleri için oldukça uzun bir ömür bu. Grubun öyküsünden bahseder misiniz?
- Hikayemiz, büyük dedemiz Hasan Yıldız'ın 1890'lı yıllarda Trabzon'da kereste ticareti yapmasıyla başlıyor. Sonrasında Samsun'a göç edilmiş ve işe kereste ve tomruk ticaretiyle devam edilmiş. 1975'li yıllarda da endüstriyel anlamda ilk sanayici kimliğiyle yatırımımızı Bursa İnegöl'de, İs-taş fabrikasının hisselerini alarak yapmışız. 1890'lı yıllarda küçük bir işletme olarak başlamışız. Daha sonra dedem 2'nci kuşaktan Salih Yıldız, 1930'larda şirketleşmeyi gerçekleştirmiş ve ilk limited şirketimizi kurmuş. Bugün hala aynı sektördeyiz. 1984'te Gaziantep'te yine hazır bir sunta fabrikası için yatırım yapılarak hisseleri alınmış. 1991'de ilk doğrudan yatırımımızı yine İnegöl'de yapmışız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz