İlk 5 şirket arasına gireriz

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur’la hızlı büyümeyi, yeni projelerini ve hayallerini konuştuk...

20.10.2016 16:04:210
Paylaş Tweet Paylaş
İlk 5 şirket arasına gireriz
“5 YILDA 4,1 MİLYAR TL YATIRIM YAPACAĞIZ”
DEVAM EDEN PROJELER
Nef’in şu anda şantiyesi devam eden 10 projesi bulunuyor. Bu projelerimizde de toplamda 6 bin 584 konut inşa ediliyoruz.
7 PROJE TESLİM EDİLECEK Nef Kağıthane 03 (B Blok), Nef Merter 13, Nef Kağıthane 08, Nef Points 98, Nef Şişli 25, Nef Points 04, Nef Merter 12 (B Blok - Ofis Bloğu) olmak üzere yapımı devam eden 7 projemizi bu yıl içinde teslim edeceğiz. Nef Ataköy 22, Nef Sütlüce ve İnistanbul (İş GYO & Nef) projemizinse inşaatları devam ediyor.
YENİ PROJELER HANGİLERİ? Bu yıl Bahçelievler, Bodrum, Ataköy ve Anadolu Yakası’nda Maltepe-Kartal civarında yeni bir projeye başlayacağız. Ayrıca yıl içinde Nef New York projesinin lansmanını yapmayı planlıyoruz. Yurtdışında hayata geçecek ilk projemiz olan Nef New York’la birlikte şu anda geliştirilme süreci devam eden Amerika ve Almanya’daki projelerimizin de detaylarını netleştirmiş olmayı hedefliyoruz.
BAHÇELİEVLER’DE YENİ PROJE Topkapı’da İş GYO ile ortak geliştirdiğimiz yeni bir projeyi daha hayata geçireceğiz. Önümüzdeki dönemde Beykoz, Güneşli, Sütlüce, Kağıthane ve Seyrantepe’de yeni projelerimiz olacak. GLOBAL MARKA HEDEFİ Global marka olma yolunda önümüzdeki dönemde yurtdışında ve yurtiçinde toplam 4,1 milyar TL değere sahip proje üreteceğiz. Yatırımlarımıza devam ederken finansal gücümüzü koruyacak ve artıracak sürdürülebilir büyüme stratejilerine odaklanıyoruz. Değişen dünyanın yeni dertlerine derman olmaya devam edeceğiz.

“YENİ BİR İŞ DÜŞÜNMÜYORUZ”
POTANSİYEL BÜYÜK
Konutta potansiyel büyük. Bu nedenle konuttan kazandığımızı yine bu alana yatırıyoruz. Gayrimenkul dışında bir iş yapmıyoruz. Yeni bir işe girmeyi de düşünmüyoruz çünkü gayrimenkulde çok büyük potansiyel var.
ÇOCUKLUK HAYALİ En büyük hobim iş üretmek. Lise ve üniversitede hayalim operasyonel danışmanlık yapmaktı. Ancak iş hayatının bana öğrettiği en önemli şey, başka işe konsantrasyonu ayırmamak oldu.
“YENİ İŞ DİNLEMİYORUM” Şimdi de yeni işleri dinlememeye çalışıyorum. Bir şirket 5’inci yılında büyürken konsantrasyonunu dağıtmamalı. Kazandığımızı şirkette tutuyoruz. Bu da bizim kolay alım yapabilmemizi, sağlıklı büyümemizi sağlıyor.
TEKNOLOJİ YATIRIMI Timur Holding bünyesinde teknoloji, turizm, lojistik ve enerji yatırımlarımız var. Ancak esas işimiz gayrimenkul. Bunları şimdilik sadece yatırım için yapıyoruz.

“ÇOCUĞUMUZA MİRAS BIRAKMAYACAĞIZ”
YÜZDE 35’İ SOSYAL İŞLERE
Zamanımın yüzde 35’ini sosyal işlere harcıyorum. Vakıf kurduk. Dağıtılabilir kârımızın yüzde 51’ini mutlaka toplumla paylaşacağız. Bu, Nef’in kuralı. Bu şirketin patronu her zaman toplum olacak.
“MAAŞ ALIYORUM” Nef’i 2010 yılında ailemden ayrılıp kurdum. Şirketin yüzde 95 hissedarı benim. Yüzde 5’i de babama ait. Ben de şirkette maaşla çalışıyorum. Şu ana kadar hissedarlara hiç kâr dağıtmadık.
MİRAS BIRAKMA PLANIMIZ YOK Bizim hayat görüşümüz çerçevesinde miras bırakma planımız yok. Kendi vasiyetimiz var, her şeyimizi vakfa bağışlıyoruz. Çocuğumuza miras bırakmayacağız. Vakfın çocuğumuza bakmasını şart koştuk. Eşim de benim gibi düşünüyor.

NEF’İN GLOBAL ŞİRKET YOLCULUĞU
1 Nef’in hikayesi 6 yıl önce başladı. 4 yılda sıfırdan 1 milyar TL ciroya geldik. 2015’te 1,3 milyar TL ciro yaptık.
2 Son 3 yıldaysa 6 bin 584 konut ürettik. Önümüzdeki 3 yılda 9 bin konut üretmeyi planlıyoruz.
3 Yılın ilk 4 ayında hiç lansman yapmadan, geçen yılın aynı döneminin 2 katı daire sattık.
4 Elimizde çok az stok var ve likidite olarak çok kuvvetli pozisyondayız. 2016 yılında 1,5 milyar TL ciro hedefliyoruz.
5 Başarının sırrı inovasyonda… Bizde başka hiçbir şirkette olmayan 18 patent, faydalı model var.
6 Türkiye’de yılda 700 bin konuta ihtiyaç var. 17 yıl daha büyümenin sürmesini bekliyoruz.
7 Yılda 2 bin 500 konut üreterek bu talebe cevap veremeyiz. Yılda 50 bin konut için ABD ve Çin’den sistem getireceğiz.
8 Günde 1 kat üretilen bir inşaat sistemi var. Bununla yılda 50 bin konut üretebilen şirket olmamız mümkün.
9 Ürünümüzü standartlaştırdık. Yeni üretim sistemini de önümüzdeki 5 yılda hayata geçirmeyi planlıyoruz.
10 Yurtdışının yanı sıra 2017 için İstanbul dışında öncelikli 10 il belirledik. Hedef Türkiye’nin en büyük 5 şirketinden biri olmak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz