İlk 50'ye 2015'de gireriz

Keskinoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Keskinoğlu’nun sorularımızı yanıtladı.

1.08.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlk 50'ye 2015'de gireriz


Capital: Zeytinyağında pazarda nasıl bir konuma ulaştınız?
- Şu anda pazar payımız yüzde 10. Geçen yıl Türkiye’nin zeytinyağı ihracatından yüzde 18 pay aldık. 5-6 yıl içinde Ravika iyi bir marka oldu. Ravika’da da ihracat ayağını açtık. Öncelikle Ukrayna’dan başladık. Ukrayna’da zeytinyağında pazar lideriyiz. Singapur’da pazar ikincisiyiz. Arap ülkelerinde çok iyi konuma geldik. Her geçen gün pazar payımızı artırıyoruz. Önümüzdeki yıl zeytinyağı işini daha da büyütmek için ABD’de ofis açmayı düşünüyoruz, daha sonra da Brezilya ve Kolombiya’ya gireceğiz.

Capital: Gıda dışında başka sektöre girmeyi düşünmediniz mi?
- İş kollarını dağıtmayı sevmiyoruz. Kendi bildiğimiz işi geliştirmeye çalışıyoruz.

“YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR'
GİREMEDİĞİMİZ RAFLARA GİRECEĞİZ

2011’de kapasite artırım yatırımları yaptık. 2012’de bulunduğumuz ülkelerde marka bilinirliğimizi artırmaya çalışacağız. Türkiye’de bulunmadığımız yerel market kalmayacak. Zeytinyağını hala rafına koyamadığımız birkaç ulusal marketle yerel market var. Oralara gireceğiz. Su an bulunmadığımız ulusal marketlerin oranı yüzde 8, yerel marketlerin oranı ise yüzde 40.
75 MİLYON TL YATIRIM
Geçen yıl 70 milyon TL yatırım yapmıştık, bu yıl 75 milyon TL yatırım yapacağız. 8 milyon TL pastörize yumurta yatırımı yapıyoruz. Günde 1 milyon adet yumurta kırma kapasitesine sahip olacağız. 7 bin 500 tonluk soğuk hava deposu tesisimiz de 2 ay içinde açılacak.
2023’TE 2 MİLYAR TL CİRO
Keskinoğlu’nun dünya markası olması için çalışıyoruz. Ciromuzun yüzde 65’i piliç etinden geliyor, yüzde 22’si yumurta, yüzde 13’ü de zeytinyağı, civciv, viyol ve gübreden elde ediliyor. 2023’te ihracatta 400 milyon dolar, ciroda ise 2 milyar TL büyüklüğe ulaşmayı planlıyoruz. 2015’te Türkiye’nin en büyük 50 şirketi arasına girmeyi hedefliyoruz.

SABANCININ PARASI UĞURLU GELD
BATTI, ADANA’YA GİTTİ

Babam İsmail Keskinoğlu, Akhisar’da hatırı sayılır, bankada hesabı olan iyi çiftçilerden biriyken tütünlerine mavi küf hastalığı geldi ve battı. Para kazanmak için önce Erzurum’a, oradan Adana’ya geçti. Çiftçilik, arabacılık, inşaat islerine yatkın olduğu için bir dükkana girip is, yatacak yer ve yemek istemiş. Kabul etmişler.
TESADÜFİ DANIŞMA
İlk pazar sabahı top kireç alıp kaldığı yeri boyamaya başlıyor. Oradan tesadüfen Hacı Ömer Sabancı geçiyor. Pazartesi günü Sabancı o dükkandaki ustaya “Hayırdır dükkanda bir faaliyet gördüm, dükkanı boyatıyorsun ne iş” diyor. Usta Sabancı’yı “Adamın biri geldi, eli bizim işlere yatkın o boyamış” diye yanıtlıyor. Hacı Ömer Sabancı, babama kim olduğunu soruyor. Sabancı babamı hatırlıyor. Eskiden Hacı Ömer Sabancı Akhisar’a bir makine almaya gelmiş, makineyi almış ama çok ağır olduğu için kimse taşımayı kabul etmemiş. Babam makineyi gara kadar at arabasıyla taşımış ama sonra atı hastalanmış ve ölmüş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz