İlk ava ben çıkarım.

Yıldırım Holding, Türkiye’nin sınır ötesinde büyüyen önemli gruplarından biri. Başında YÜKSEL YILDIRIM bulunuyor. Son 12 yılda cirosunu 6,5 kat büyüterek 1,3 milyar dolara taşıyan grup, bunu inorganik büyümeyle gerçekleştirdi. Satın almanın kendisi için bir hobi olduğunu söyleyen patron Yüksel Yıldırım, “İlk ava ben çıkarım, sonra ekibim bakar” diyor. Global olmak için odaklandıkları alanlarda şirket alarak büyüyeceklerini söyleyen Yıldırım, yakında sıçratan hamleler yapacaklarına dikkat çekiyor.

8.07.2015 11:34:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlk ava ben çıkarım.

* Grup olarak çok göz önünde değilsiniz. Hızlı büyümenin ardındaki dinamikler neler? 
*Evet, hep sessiz biçimde işimize yöneldik. O yüzden çok tanınmıyoruz. Bu biraz benim yapımdan da kaynaklanıyor. Sadece yaptığımız işe odaklanıyoruz. Mesela insanlar, “Bu grubun arkasında kim var, sermaye nedir” diye soruyorlar. Kimse yok. Sermaye sadece Türk bankacılık sistemidir. Tüm büyümelerimizde, yatırımlarımızda Türk bankalarıyla ilerledik. Benim sunduğum modellere, projelere inandılar, güvendiler. İş yapış biçimimiz de rakiplerimizden farklı. Örneğin devamlı canlı bilançolarla çalışıyoruz. “Yılda 1-2 kez bütçe yap, sonra bekle” gibi bir şey hiçbir zaman yok. Bütçeleri aylık hatta haftalığa kadar hep masaya yatırıyoruz. Çok disiplinli çalışıyorum ve bu da tüm şirkete yansıyor. Böylece çok hızlı ve çevik davranıyoruz. Zaten şu andaki en büyük sıkıntım, giderek büyüyen bir grupta bu esnekliği ve çevikliği koruyabilmek. Kocaman bir fil gibisiniz. Ama hem bir fil gibi büyük hem bir kaplan gibi çevik olmak çok zor. Tabiata da aykırı. Ben bunu becermeye çalışıyorum. 
* Büyümenizi hangi sektör sırtlıyor? 
* 2003-2012 arasındaki dönemde yatay büyüdük. Yani 3 sektörden 11 sektöre çıktık. Yelpazemizi genişlettik. Daha sonra 2008’deki krizin ardından gördük ki daha konsantre olmalıyız. Odaklanma stratejisine karar verdik. Yatay büyümeyi tamamen durdurduk, dikey büyüme başladık. 11 sektörden en güçlü olduğumuz 4 ana sektörü seçtik. Bunlar liman, metal-maden, enerji ve gübre-kimyasal. Bir de bunların tamamına destek veren lojistik olarak denizcilik alanımız var. Bu alanlarda büyüyerek global oyuncu olma hedefiyle ilerleyeceğiz. Diğer yan sektörler de ise küçülme yoluna gidiyoruz. l Çıkacağınız sektörler olacak mı? n Henüz yok ama bahsettiğim ana sektörler dışındakilerde küçülmeler ve kendi içlerinde konsolidasyonlar olacak. İleride sektör sayımız 7-8’e düşecek. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz