İlk ava ben çıkarım.

Yıldırım Holding, Türkiye’nin sınır ötesinde büyüyen önemli gruplarından biri. Başında YÜKSEL YILDIRIM bulunuyor. Son 12 yılda cirosunu 6,5 kat büyüterek 1,3 milyar dolara taşıyan grup, bunu inorganik büyümeyle gerçekleştirdi. Satın almanın kendisi için bir hobi olduğunu söyleyen patron Yüksel Yıldırım, “İlk ava ben çıkarım, sonra ekibim bakar” diyor. Global olmak için odaklandıkları alanlarda şirket alarak büyüyeceklerini söyleyen Yıldırım, yakında sıçratan hamleler yapacaklarına dikkat çekiyor.

8.07.2015 11:34:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlk ava ben çıkarım.
Yıldırım Holding, sessiz ama derinden büyüyen, yurtdışındaki önemli Türk gruplardan. Holdingin icra kurulu başkanı Yüksel Yıldırım ise günde 18 saat çalışan, bulunduğu birçok ülkede “Pazardaki en büyük Türk yatırımcı” unvanını taşıyan başarılı bir işadamı. Sadece endüstriyel alanda değil girişim sermayesi ve finansal yatırımcı olarak da farklı pazarlarda bulunan Yıldırım Holding’in en önemli stratejisi, inorganik büyümek. Satın alma ve birleşme operasyonları için “Artık benim için hobi gibi bir şey” diyen Yüksel Yıldırım, “İlk avcılığı bizzat kendim yaparım. Bir satın alma olacaksa mutlaka kendim gider incelerim” şeklinde konuşuyor. Yaklaşık 30 kişilik bir beyin takımıyla adeta yatırım bankası gibi çalıştıklarını söyleyen Yıldırım, şöyle devam ediyor:
“Fokus olduğumuz belli sektörler var. Bu alanlarda, belli ülkelerde, belli ölçek ve kriterlere sahip tüm şirketleri sürekli tarıyoruz.” Şu anda 11 sektörde bulunan grubun yeni vizyonunda 4 sektöre odaklanmak var. Yıldırım Holding İcra Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım ile grubun gelecek planlarını ve büyüme stratejisini konuştuk: l Son dönemde hızlı büyüyen bir grupsunuz. Hikayeniz nasıl başladı? n 11 sektörde faaliyet gösteriyoruz. Ancak bunlardan biri sadece grup içine hizmet veriyor. Dışarıya hizmet veren 10 sektördeyiz. Aslında 1963’te tüccar olarak başlayan işlerimiz, zamanla belli bir boyuta geldi. Ama grubumuz adına asıl değişim 1993’te ABD’den dönmemle başladı. 1993’te şirkete girdiğimde demir, çimento ve kömür işimiz vardı. Kömürün üzerine başka hangi sektörlerde iş yapabiliriz diye araştırdım. Daha sonra farklı sektörlere girerek bugün 11 sektöre çıktık.
* Yurtdışı deneyimleriniz yöneticiliğinize ve kariyerinize neler kattı? 
* ABD’den gelir gelmez 1994 kriziyle tanıştık. Rusya’ya ağırlık vermeye başladığımız dönemde de 1997’de Rusya krizi çıktı. Bu krizler, bana muazzam bir deneyim kattı. Çünkü krizlere karşı bağışıklık sistemimiz güçlendi. Krizi yönetmeyi öğrendim. Bu deneyimler sayesinde 1994 haricindeki tüm krizlerden büyüyerek çıktık. Grubun bu kadar hızlı büyümesindeki en önemli etkenlerden biri bu oldu. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz