İlk ava ben çıkarım.

Yıldırım Holding, Türkiye’nin sınır ötesinde büyüyen önemli gruplarından biri. Başında YÜKSEL YILDIRIM bulunuyor. Son 12 yılda cirosunu 6,5 kat büyüterek 1,3 milyar dolara taşıyan grup, bunu inorganik büyümeyle gerçekleştirdi. Satın almanın kendisi için bir hobi olduğunu söyleyen patron Yüksel Yıldırım, “İlk ava ben çıkarım, sonra ekibim bakar” diyor. Global olmak için odaklandıkları alanlarda şirket alarak büyüyeceklerini söyleyen Yıldırım, yakında sıçratan hamleler yapacaklarına dikkat çekiyor.

8.07.2015 11:34:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlk ava ben çıkarım.

* Limancılıktaki büyüme planınız nedir? Bu büyüme nereden gelecek? 
* 2025’te dünyanın en büyük 10 operatöründen biri olmayı hedefliyoruz. Yaptığımız projeksiyona göre bu hedefe ulaşmak için her yıl ortalama 2 veya daha üstü sayıda liman satın almamız gerekiyor. Bir limanı sıfırdan yapmak çok zahmetli ve uzun süreçler gerektiriyor. İzinler, yatırımlar derken en az 5 yıl sürüyor. O yüzden liman işinde inorganik büyümeye odaklanıyoruz. Şu anda konteyner ve terminal sıralamasında dünya 32’ncisiyiz. Devam eden işlemlerden biri Avrupa’daki çok büyük bir şirketi kapsıyor. Eğer olumlu sonuçlanırsa bizi dünya sıralamasında 20- 22’nci sıraya sıçratacak. Çünkü bünyesinde 7-8 liman var ve 500 milyon Euro’luk çok büyük bir işlem olacak. Bu satın alma tamamlanırsa bir üst lige çıkmış olacağız. Bir sonraki hedef de zaten ilk 10. Onun için de çok daha büyük satın almalar yapmak gerekiyor. Bunları da takip ediyoruz ama tabii çok büyük lokmalar. Ama zor lokmaları seviyorum. 
* Diğer sektörlerdeki gelecek planlarınız ne? 
* Gübrede, zaten Türkiye’de ilk 3’teyiz. 2015’i gübrede yurtdışında büyüme yılı olarak ilan ettik. Farklı ülkelerde toplam 8 satın alma projesine bakıyoruz. Bunlardan birkaçı muhakkak gerçekleşecek. Enerjide 2023 yılında 5.000 MW’ye ulaşma hedefimiz var. 2023’e kadar enerjide önemli bir oyuncu olacağız. Madende çok büyüdük. Eti Krom’u 2004’te özelleştirmeden aldığımızda 120 milyon dolar zarar etmiş, bütün madenleri kapalı, maaşları ödeyemeyen bir işletmeydi. Aldıktan sonra iyileştirdik, 2008’de rakibini aldık. Şu anda kromda dünyada 4’üncü büyük oyuncuyuz.
* 10 yıl sonra nerede olacaksınız? 
* Şimdiye kadar global arenada kazandığımız başarılar bize daha çok özgüven getiriyor. Yeni başarılar için bize cesaret veriyor. O yüzden yurtdışında Türkiye’den daha hızlı büyüyoruz. Çünkü Türkiye’de bürokrasi nedeniyle, hantallık nedeniyle o hızı yakalayamıyoruz. Şu anda yapılan değerlendirmelere göre grubumuzun piyasa değeri 9,6 milyar dolar civarında. Tüm bu planlarımız gerçekleştiğinde, 2025 yılında bu piyasa değerinin 25-30 milyar dolara çıkmaması için hiçbir neden yok. Geleceğe çok ciddi bakıyoruz. Grup olarak doğru yoldayız, çünkü doğru projelere odaklanmış durumdayız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz