İlk ava ben çıkarım.

Yıldırım Holding, Türkiye’nin sınır ötesinde büyüyen önemli gruplarından biri. Başında YÜKSEL YILDIRIM bulunuyor. Son 12 yılda cirosunu 6,5 kat büyüterek 1,3 milyar dolara taşıyan grup, bunu inorganik büyümeyle gerçekleştirdi. Satın almanın kendisi için bir hobi olduğunu söyleyen patron Yüksel Yıldırım, “İlk ava ben çıkarım, sonra ekibim bakar” diyor. Global olmak için odaklandıkları alanlarda şirket alarak büyüyeceklerini söyleyen Yıldırım, yakında sıçratan hamleler yapacaklarına dikkat çekiyor.

8.07.2015 11:34:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlk ava ben çıkarım.

Türkiye'de henüz gerçek fırsatlar oluşmadı
10 YILDIR İHALE ALAMADIM
Yurtdışında tam anlamıyla satın alma sihirbazıyım. Ama bakarsanız Türkiye’de 2004’ten beri yapılan hiçbir ihalede başarılı olamadım. Neden? Çünkü Türkiye’de yaptığınız hiçbir fiyatlama, hiçbir hesap ihale odasında tutmuyor. İnsanlar da alıp sonradan “Ben ne yaptım” diyorlar. Böyle çok örnek var. Fiyatlar tamamen rasyonellikten uzak bir noktaya geliyor.
DÖKÜLMELER OLACAK Dışarıda şu an çok kelepir şirketler var. Türkiye’de pahalı bir şirket alacağıma, yurtdışında çok daha düşük fiyata alıp büyütürüm daha iyi. Çünkü bunu yönetebilen bir işadamıyım. Bence Türkiye’de henüz gerçek fırsatlar oluşmadı. 3 yıl içinde her sektörde epey bir dökülme olacağını öngörüyorum. Asıl fırsatlar o zaman doğacak. İnsanlar ayakta durmasını öğrenecek. Duramayanlar da piyasadan çekilecek. 
DIŞA AÇILMALIYIZ Eğer “Türkiye 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacak” diyorsak, global oyuncu olmak zorundayız. Çünkü sadece yabancı yatırımcının buraya gelmesiyle bu kadar büyüyemezsiniz. Sizin de yurtdışına gidip global yatırımcı olmanız gerekiyor. Dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisine bakarsanız, her ülkede yatırımları olduğunu görürsünüz. Türkiye’nin de böyle olması gerekiyor. 

"Birkaç ülkede daha varolacağız"
SIRADAKİ ÜLKELER
Türkiye dahil 19 ülkedeyiz. Bulunduğumuz birçok ülkede oradaki en büyük Türk yatırımcı sıfatını taşıyoruz. Örneğin Malta, İsveç ve Norveç’te 3 limanımız var. O 3 ülkedeki en büyük Türk yatırımcısıyız. Kazakistan’da yine öyle. Yakın zamanda Fildişi Sahilleri’ne yatırımımız oldu ve orada da en büyük Türk yatırımcı olduk. Yurtdışında madencilik, liman ve gübre ağırlıklı satın alma fırsatlarına bakıyoruz. Şu an Meksika, Ekvador, Peru var. Latin Amerika’da Kolombiya’nın yanında birkaç ülkede daha olacağız. Yurtdışı sayısı artacak. Avrupa’da radarımızda İspanya, Portekiz, Litvanya var. 
İLK 100 GÜN PROGRAMI Bizim “İlk 100 Gün” (First 100 Days) adında bir programımız var. Bu standart bir sistem. Yaptığımız tüm yatırımlara, nerede olursa olsun bu yönetim sistemimizi uyguluyoruz. Satışından üretimine, lojistiğinden muhasebesine kadar bu sistemi kalıp gibi koyuyoruz. Bu uyum ve standardizasyon yüzde 80’e kadar çıkıyor. Kalan yüzde 20 ise lokalizasyon oluyor. O da olmak zorunda. Sonuçta yerel gümrük, yerel mevzuatlar, vergisel düzenlemeler var. Bir kez kurduktan sonra çok rahat bir kontrol oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz