İşte Fiba'yı yöneten iki kuşak!

Hüsnü Özyeğin'in kızı ve oğlu bir arada...

22.09.2014 19:56:490
Paylaş Tweet Paylaş
İşte Fiba'yı yöneten iki kuşak!
Hüsnü Özyeğin, iş hayatına biraz da tesadüf eseri Çukurova Holding’de başladı. Kariyer basamaklarını hızlıca tırmandı, dönemin en büyük bankalarının genel müdürlüğünü üstlendi. Sonra Finansbank’ı kurmak için her şeyi bırakıp sıfırdan başladı. Onu büyükler ligine sokup sattı ve yeni bankasını kurup Fiba Holding’i büyütmeye devam etti.

Şimdi enerjiden perakendeye, finanstan gayrimenkule çok sayıda sektörde, onlarca şirketi var. Bu büyük grubu, son yıllarda işe dahil olan kızı Ayşecan ve oğlu Murat Özyeğin ile birlikte yönetiyor. Hüsnü Özyeğin, kızı ve oğlu ile ilk defa bir arada, grubunu ve geleceğe yönelik planlarını, sosyal yatırımlarını anlattı...

Türkiye'nin en önemli girişimcilerinden olan Fiba Holding’in patronu Hüsnü Özyeğin, Yapı Kredi Bankası’nın genel müdürüyken aldığı büyük bir kararla her şeye sıfırdan başlamış ve Finansbank’ı kurmuştu. Bankayı, Türkiye’nin en büyük kurumları arasına sokarken bir yandan da enerji, gayrimenkul, perakende ve turizm gibi alanlara girmişti.

Bütün bu yatırımlar büyürken Finansbank’ı Yunanlılara satıp sıfırdan Fibabanka’yı kurup, iş dünyasını şaşırtmıştı. Fiba Holding, şu anda Romanya’dan Çin’e, Rusya’dan Hollanda’ya kadar çok geniş bir coğrafyada yatırımları olan bir gruba dönüştü. Yakın zamanda faaliyette olduğu alanlara sağlık sektörünü de ekledi. En yeni sektörler ise madencilik ve gübre olacak.

Hüsnü Özyeğin, “Yeni yatırımlar ve yeni sektörlerle büyümeye devam edeceğiz” diye vizyonunu ortaya koyuyor. Bu büyümeyi de kızı Ayşecan Özyeğin Oktay ve oğlu Murat Özyeğin ile oluşturduğu “takım” ile yönetiyor.

“Kurduğum büyük grubu, onların geleceğe taşıması için dışarıda çalışmalarını istemedim” diye konuşan Hüsnü Özyeğin, oğlu Murat Öz-yeğin’i yurtdışındaki eğitim ve deneyimden sonra grubuna davet etti. Ardından kızı Ayşecan Özyeğin Oktay da eğitiminden sonra gruba MT olarak katıldı.

Her ikisi de alt kademelerden başlayan kariyerlerini, değişik aşamalardan geçerek bugünkü düzeye taşıdı. Şimdi baba, kız ve oğul, profesyonellerle birlikte grubu yönetiyor. Öyle resmi haftalık, aylık, yıllık olağan toplantıları yok. Her fırsatta, günün her anında bir araya gelip yönetimi birlikte götürüyorlar.

Ayşecan Özyeğin Oktay “Ofislerimiz aynı koridorda, iki asistanı üçümüz paylaşıyoruz. Her an ilişki ve toplantı halindeyiz” diye konuşuyor. Murat Özyeğin ise “Geleceği konuşmak için resmi toplantılara, strateji buluşmalarına ihtiyaç duymuyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz