Kâr odaklı modeller artık şirketleri geleceğe taşımıyor

Süha Taşpolatoğlu, Türkiye’de sürdürülebilirlik stratejilerini ve çalışmalarını anlattı...

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kâr odaklı modeller artık şirketleri geleceğe taşımıyor

Sağlık sektöründeki öncülüğümüzü açıkça ortaya koyan bu başarı, Roche'un sorumlu iş uygulamaları ile uzun vadeli değer yaratma stratejisinin global anlamda en yetkin kurumu tarafından onaylanması anlamına geliyor. Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'nin bu yılki değerlendirmesinde, sürdürülebilir bir şirket olarak Roche'un bazı çalışmaları özellikle vurgulandı. Roche'un tıp alanında yeniliğe ve kişiye özel tedavi yaklaşımına odaklanması, sağlık bakımından etkinliği ele alan ve sağlık sonuçlarını iyileştiren stratejisi ön plana çıktı.Geleceğin liderlerini yetiştirmeyi ve insan haklarına saygıyı konu alan Roche programları, ilaçlarına ulaşabilen kişi sayısını artırmayı hedefleyen yaklaşımı ve gelişmekte olan ülkelerde farklı uygulamaları da DJSI değerlendirmesinde öne çıkan konular arasındaydı.

İlaç sektörü ve şirketiniz için sürdürülebilirlik neden önemli?
- Tüm sektörlerde olduğu gibi, sağlık alanında da sürdürülebilirlik çok büyük önem taşıyor. Henüz çözümlenmemiş sağlık sorunları için yüksek kaliteli çözümler yaratmak, üretmek ve pazara sunmak için çalışan Roche, bu süreçte sürdürülebilirlik anlayışını vazgeçilmez olarak görüyor. Ürünlerimiz ve hizmetlerimizle hastalıkların önlenmesine, teşhisine ve tedavisine yardımcı olarak insanlığın sağlık ve yaşam kalitesini yükseltmek ana hedefimiz. Bu amaçla, birey, toplum ve çevrenin ihtiyaçlarını gözeterek, sorumluluk alan etik bir anlayışla çalışıyoruz. Artık sadece kâr odaklı iş modelleri şirketleri geleceğe taşıyamıyor. Değerleri bulunan, paylaşma kültürüne sahip şirketler uzun ömürlü olabiliyor. Doğayla insan arasındaki denge bozulduğu için, toplumların, bireylerin, şirketlerin ve kurumların davranışlarını gözden geçirmesi, sorumluluklarını yerine getirmesi hayati önem taşıyor.

Sürdürülebilirlik konusunda Roche olarak bugüne kadar neler yapıl-di?
- Şirketimiz, Türkiye’de bugüne kadar sağlıktan eğitime, hukuktan sosyal yardıma birçok alanda etkin projeler yürüttü. UNICEF’in çocuk gelişimine yönelik yürüttüğü kampanyalara 2006 yılından bu yana verilen destek, bu kapsamda düzenlenen bilinçlenme temalı çeşitli yarışma ve sergiler bunun örneği. Tüm dünyada ihtiyaç sahibi çocuklara destek olmayı amaçlayan “Roche Çocuklar İçin Yürüyor” projesi, çalışanların oluşturduğu Roche Yaşam Takımı’nın çalışmaları ve “Mavi Bisiklet, Kanserde Erken Tanı İçin Yol Açık” kampanyası bu konuda büyük başarı sağlayan projelerimiz arasında yer alıyor. Ayrıca kaynakların verimli kullanılmasına ilişkin çok önemli iyileştirmeler sağladık. 2011’de 2009 yılına göre toplam enerji tüketimini yüzde 25, kişi başı enerji tüketimini yüzde 21 oranlarında düşürdük. Karbon ayak izimizi azaltmak amacıyla, 2011 yılında Ege Orman Vakfı ile İzmir Seferihisar’da 6 bin 600 fidanlık “Roche Çalışanları Korusu” ve 10 bin fidanlık “Roche Ormanı” projelerini hayata geçirdik.

Son sorum.. Sürdürülebilirlik konusunda geleceğe dönük hedefleriniz neler?
- İçinde bulunduğu toplumla ilişkileri yöneten, kendi yerel değerleri olan, yerel ihtiyaç ve beklentilere karşılık veren bir şirket olarak, sürdürülebilirlik hedeflerimizi büyüterek daha fazla değer yaratmaya kararlıyız. Dünyanın en çok Ar-Ge yatırımı yapan şirketi olarak henüz çözümlenmemiş sağlık sorunları için yüksek kaliteli çözümler yaratmak, üretmek ve pazara sunmak için öncü çalışmalar gerçekleştirmeyi sürdüreceğiz. Buna paralel olarak Roche Türkiye yenilikçi uygulamalarla öncü ve örnek olmaya devam edecek. Gelecek için değer yaratmak, her zaman önceliğimiz.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz