Koç'un planı 2 haneli büyüme

Dünya ikinci dip konusunu tartışırken Koç Holding, bu riski büyüme senaryolarına dahil etmiyor.

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Koç'un planı 2 haneli büyüme


Capital: Holding, yılın ilk 6 ayını nasıl geçirdi?
- Ülkemizde geçen yıl yakalanan ivmeyle ekonomik büyüme performansının olumlu devam ettiği bir ilk yarı yaşadık. Öyle ki ülkemiz ilk 3 ay yüzde 11,6, ikinci 3 ay yüzde 8,8 büyüme kaydetti. Bizim faaliyet gösterdiğimiz birçok sektör, genel ekonominin de üzerinde performans gösterdi. Biz de son derece başarılı neticeler elde ettik. 6 aylık dönemde konsolide gelirlerimiz geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39 artarak 34 milyar TL'yi aştı. Başta enerji ve otomotiv olmak üzere tüm gruplarımız bu büyümeye pozitif katkı sağladı. Faaliyet kârımız da gelirlerimize paralel gelişme gösterdi ve yüzde 36 artışla 2,7 milyar TL oldu. Vergi öncesi kâr yüzde 41, net kâr yüzde 51 arttı. Başarılı finansal neticelerin yanı sıra yatırım projelerimizi de hızlı bir şekilde sürdürdük. Elektrik üretiminde AES ile ortaklığımız hayata geçti ve yatırım alternatifleri üzerinde çalışmaya başladık. Tüpraş'ta 2,4 milyar dolar tutarındaki fuel-oil dönüşüm projesi için düğmeye bastık. Arçelik olarak Güney Afrika'da pazar lideri Defy şirketini satın aldık. Otomotivde ise yeni araç ve motor projeleri için kararlar aldık.

Capital: İlk 6 ay sonuçları ve yaşanan ekonomik dalgalanma yıl sonuna nasıl yansır?
- Yılın ikinci yarısında ekonominin bir miktar yavaşlayacağını bekliyorduk. Beklentilerimize nazaran iç piyasada yavaşlama etkisini göstermedi. Buna mukabil global ekonomide 1-2 ay gecikmeyle gelen gösterge değerlerdeki bozulma ve bunların yarattığı karamsar tablo ile gelecek dönem beklentileri olumsuz. Özellikle hala yüzde 50'nin üzerinde pay ile önemli ihracat pazarımız olan AB'deki olumsuz gelişmelerin bizim satışlarımıza ve neticelerimize yansıması henüz önemli boyuta ulaşmadı. Yılın son çeyreğinde bir yavaşlama olsa dahi, yılı geçen yılın üzerinde neticelerle tamamlayacağımız kanaatindeyim. Finansal risklerimizi yakından takip ederek kontrol altında tutmamız sayesinde, kur ve faiz gibi göstergelerdeki ani oynamalara karşı duyarlılığımız da bu genel resmi değiştirecek boyutta değil.

Capital: 2011'in ilk yarısı sizin için büyümelerle geçti, peki şu ana kadar büyümenizi revize ettiniz mi?
- 2011'de de çoğu iş dalı bütçeye göre iyi ilerledi. Onun için üçüncü, beşinci ve yedinci ay sonunda tekrar hedefleri değerlendirerek artırdık. Kendi kendimizi zorluyoruz. İlk 6 aydaki olumlu gidişat nedeniyle hedefleri artıya döndürdük. Orada elde edilen artıların da kaybolmaması için sistemde gerekli tedbirleri almaya çalışıyoruz. Yapmamız gereken de bu zaten.

Capital: Sektörler açısından baktığınızda hangi sektör ve şirketlerde işler daha iyi gidiyor?
- Tüm gruplarımızda neticeler olumlu seyrediyor. Ancak, bu yıl otomotivin ve zirai araçların bir miktar ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Biliyorsunuz geçen yıl Türkiye otomotiv talebi açısından rekor bir yıl geçirdi. Bu yıl, geçen yılın da yüzde 35 üzerinde seyreden bir talep var. İhracat talebinde de kısmi bir toparlanma söz konusu. Bu sebeple en büyük fiziki büyümeyi otomotiv şirketlerimiz kaydetti.İlk 6 ayda Ford Otosan'da yüzde 32, Tofaş'ta yüzde 5 ve Türk Traktör'de yüzde 55 üretim artışı gerçekleşti. Ciro artışı olarak baktığımızda, enerji grubumuz otomotiv grubundan da fazla büyüme sağladı. Fakat burada fiziki büyümeden çok, uluslararası piyasalardaki fiyat ve kur artışları etkili oldu. Tüpraş'ın cirosu yüzde 55, faaliyet kârı yüzde 65 artış gösterdi. Arçelik gerek iç pazar talep artışı gerek yurtdışı büyüme stratejisi doğrultusunda satışlarını artırarak yüzde 15 ciro büyümesi elde etti. Tüm gruplarımızdaki satış artışları, kârlılığa da olumlu şekilde yansıdı. Bildiğiniz üzere, bankacılıktaki yasal düzenlemeler tüm bankalara ilave maliyet yükleri getirdi. Buna rağmen verimlilik artışları ve büyüme ile bu sektörde de bütçe hedefleri doğrultusunda olumlu neticeler elde edildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz