Kriz mutlaka biter, büyümeye devam

Dr. Erdal Karamercan’la aynı grupta geçirdiği 40 yılı, halef seçimini ve yeni göreviyle ilgili hedeflerini konuştuk...

6.04.2017 10:51:060
Paylaş Tweet Paylaş
Kriz mutlaka biter, büyümeye devam
HALEFİ NASIL SEÇTİK?
“UZUN VADELİ DÜŞÜNÜRÜM”

İş ve özel yaşamımda planlarımı uzun vadeli düşünerek yapma hastalığım var. Sadece bugünü yaşamayı nedense hiç beceremedim. CEO’luk görevimi devretmeyi de belli bir zaman öncesinden tasarladım. “2-3 YILDIR ARAŞTIRIYORDUM” Topluluk içinden ve dışından yerimi alabilecek tanıdığım yöneticileri 2-3 yıldır gözlemleyip, değerlendiriyordum. Görevi devredeceğim kişiyi önerebilmek için çok kafa yordum.
YENİ CEO’NUN ÖZELLİKLERİ
Bunların içinde hem performansı, hem kişiliği, hem de değerlerimize uyumuyla 24 yıldır topluluğumuzun çeşitli kademelerinde yöneticilik yapan sevgili Atalay Gümrah ön plana çıktı. Kendisi son derecede başarılı ve olumlu bir kişiliğe sahipti. Ayrıca topluluk içindeki en büyük grubumuzun başkanlığını yapıyordu.
“OY BİRLİĞİYLE SEÇTİK”
Atalay’ı Bülent ve Faruk Beylere önerdiğimde, onların da aynı düşüncede olduklarını görmek beni çok mutlu etti. Atalay Bey oy birliği ve büyük bir inançla görevi devrettiğimiz arkadaşım oldu.

“ŞANSA İNANMIYORUM” 
“GAYRETİNİZLE YÜKSELİRSİNİZ”

 İş hayatında şansa inanmıyorum. Koşullar vardır, bunlar uygun olur veya olmaz. Temelde de bir görevi ya hak edersiniz ya hak etmezsiniz. Karar vericilerin nezdinde hak ettiğiniz pozisyonlara yetkinliğiniz ve gayretinizle yükselirsiniz. Çünkü bu denli kurumsallaşmış organizasyonlarda bunun başka yolu yoktur, olmamalıdır.
LİYAKAT ÖNEMLİ
İş hayatında hak etmek, liyakat ile bir yere gelmek önemli. Kurumsallaşmış bir toplulukta da bu böyledir. Bu söylediklerimin olmadığı topluluk veya kurumlarda zaten başarı da sürekli olmaz.
BAŞARISIZLIĞIN NEDENİ
Başarının da başarısızlığının da arkasında yönetici bulunur. Eğer bir yerde bir başarısızlık varsa, orada yönetici hatası aramanız gerekir. Başarı da başarısızlık da yöneticiyle ilgilidir. Onun için kurumsal yapılar içinde hak etmeden belli noktalara gelindiğine inanmıyorum.

“DENGEYİ İYİ KURMAK LAZIM”
OLGUNLAŞMA DÖNEM
İ
Olgunluk devrimin tümünü Eczacıbaşı çatısı altında geçirdim. Topluluğun bu 40 yıl içinde geçirdiği tüm aşamaları aile ile birlikte yaşadım, birlikte üzüldük, birlikte sevindik. Eczacıbaşı ailesi ülkenin aydınlık yüzü ve temsil ettiği değerlerle de toplumun her kesimine örnek olacak bir aile. Eczacıbaşı bana ne ifade ediyor diye sormayın. Eğer ben Eczacıbaşı için bir şey ifade ediyorsam, işte odur benim için önemli olan...
“MESAFELERİ KORUDUM”
Eczacıbaşı Topluluğu’nda 14 yıl gibi uzun bir süre CEO’luk yaptım. 40 yıl boyunca da birçok bölümde çalıştım. Bülent Eczacıbaşı ve Faruk Eczacıbaşı hem patronum, hem iş arkadaşım, hem de dostum oldu. Ben de bu mesafeleri aynen bu biçimde koruyarak görevimi yerine getirmeye çalıştım.
“DOSTLUK GERİDE KALMALI”
Eğer size verilmiş olan görevi yerine getirirken, dostluk ilişkisini ön plana alarak davranırsanız, o görevin gereğini yerine getirmekte zorlanırsınız. Ben de bu nedenle işi hep özel ilişkilerden ayırt ederek yönetmeye özen gösterdim.
“LİDER ADİL OLMALI
İş ilişkisi ile dostlukların iç içe geçmesinden çok çekinirim ve bunu uygun bulmam. Benim için başarılı bir liderin en önemli özelliği adil olmasıdır. Eğer dostluğunuzu ön plana çıkars“ınız ne kendinize, ne başkalarına adil olabilirsiniz.

KURLARDAKİ OYNAKLIĞI EN İYİ TÜRKLER YÖNETİYOR”
“DAHA KÖTÜSÜNÜ GÖRDÜK”

 Türk iş adamı ve kamudaki karar vericiler bence döviz kurlarından kaynaklanan oynaklıkları dünyada en iyi yöneten kişiler. Benim de kur oynaklığının yönetilmesi konusunda hiçbir şüphem yok. Baktığınızda, biz çok daha kötü dönemler gördük.
“1994-2001 KRİZLERİ UNUTULMAZ”
Bankalar arası piyasada gecelik faizlerin yüzde binler seviyesine ulaştığı, dolar kurunun 3 ayda 3 kat arttığı, repo piyasasında yüzde 7.500 faizin uygulandığı günler yaşadık bu ülkede.
“TOPLANTIYI TERK ETTİ”
Hiç unutmuyorum, Amerikalı ortaklarımızla toplantıdaydık. Aynı gün içinde birkaç kez kur değiştiği için plan sunumumu toplantı sırasında yeni gelen kur haberleriyle sürekli revize etmek zorunda kaldım. En sonunda Amerikalı ortağımız “Hiçbir şey anlamıyorum, sadece size güveniyorum” diyerek toplantıyı bırakıp kalktı gitti. Bu nedenle Türk iş adamları olarak kurdaki oynaklıkları ve bağlı krizleri yönetmeye alışığız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz