Liderlikte yeni evreye giriyoruz

Kenneth M. Settel’dan başarılı liderliğin sırları...

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Liderlikte yeni evreye giriyoruz
Kenneth M. Settel, Harvard Tıp Fakültesi’nin önde gelen psikiyatrlarından... ABD’de “CEO Psikolojisi” adlı kitabıyla öne çıktı. Bütün dünyada liderliğin yeni bir döneme girdiğini, artık etrafıyla, özellikle çalışanlarıyla etkileşime geçebilen CEO’ların başarılı olduğunu söylüyor. “Kendisiyle çok fazla haşır neşir olanların” başarısızlığa düştüğüne dikkat çekiyor. Settel, “CEO’ları başarısızlığa götüren en büyük etken, etraflarında olan bitene kör olmalarıdır” diyor ve ekliyor: “Bence yeni tip CEO’lar daha bağımsız, daha az putlaştırılmış olacak.” "Liderliktarizmatik liderlik halen etkili, ancak onların geçmişteki hakimiyetlerinin aksine günümüzde daha sessiz, gösterişsiz ve başarılı liderler de yükseliyor...”

Bu değerlendirme, “CEO Psikolojisi: Kim Yükselir, Kim Düşer ve Neden” (CEO Psychology: Who Rises, Who Falls, and Why) adlı kitabı Joseph Cardillo ile birlikte yazan Kenneth M. Settel’e ait. Settel, her iki tip liderlikte ortak noktalar olduğunu söylüyor ve bu noktaları şöyle sıralıyor: “Vizyonlarına duydukları güven, kendini tanımak ve başkalarıyla verimli bir şekilde iletişim kurmak.” Settel, şirketler ve liderlere danışmanlık veriyor ama onu diğer danışmanlardan ayıran en önemli özelliği, Harvard Tıp Fakültesi’nde görev yapan bir psikiyatr olması. Settel’e göre bir lideri başarıya götüren ilk aşama, kendinden ve yeteneklerinden haberdar olmaktan başlıyor. Ama asıl başarı takımıyla iletişim kanallarını açık tutup onların duygu ve ihtiyaçlarını anlaması ve onlara kulak vermesiyle geliyor. Çünkü, Settel’a göre şirketler artık o kadar karmaşık ve etrafta entegre edilmesi gereken o kadar çok bilgi var ki tek başına başarılı olmak imkansız.

Bir CEO’yu başarısızlığa götüren en baş etkenin ise “izole olması” olduğunu vurguluyor. “Bilirsiniz bazen liderler kendi fikirleri ve vizyonlarıyla fazla haşır neşir olur ve etraflarında kendilerine yakın kişilerden feedback almaları zorlaşır. Bu kişiler sizinle aynı fikirde olmamaya çekinir” diyor. Settel’a göre CEO’yu körleştiren ve başarısızlığa sürükleyen bu riskten “iletişime açık olmak”, sürekli “evet efendim” diyen tiplerden korunmak ve objektif bir yönetim kuruluna sahip olarak kurtulmak mümkün. İşte Settel’dan başarılı liderliğin sırları:

Capital: Kitabınızda “başarılı liderlik kişilikle ilgili değil, kişiliğinizi nasıl uyguladığınızla ilgilidir” diyorsunuz. Tam olarak anlatmak istediğiniz nedir?
- Sizin tarihinizde lider karakterler çok önemli. Bu karakterlerin bir karizmatik gücü var. Karizmatik lider derken tabii ki öncelikle Atatürk’ten bahsediyorum ama onun yanında birçok lider işadamınızın da karizmatik karakterleri var. Bence hem dünyada hem de Türkiye’de yeni bir liderlik evresine giriyoruz. Daha çok start-up var ve artık liderlerde tek önemli unsur karizma değil. Liderlerin takipçileriyle nasıl iletişime geçtikleri de önem kazanıyor. Lider olabilirsiniz ama verimli bir şekilde liderlik edebilmek için pozisyonunuzdan öte takımınızın ihtiyaçlarını nasıl anladığınız da önemli. Ayrıca görevinizi ve vizyonunuzu gerçekleştirebilmek için beraber hareket etmek zorunda olduğunuz kişiler kadar piyasanın ve dış dünyanın koşullarına karşı da duyarlı olmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz