Nerelerde hata yaptım?

Önentaş Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen’in, sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle

1.07.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Nerelerde hata yaptım?

Son 2 yıldır orkinos çiftliklerimizle ilgili bir faaliyetimiz olmadı. Bundan sonrasında o işlerimize de devam ediyor olacağız. Önümüzdeki 1 yılda Türkiye iç pazarına 8 bin ton ton balığı konservesi satmayı planlıyoruz. Bu satış, 120 milyon TL gibi bir ciro yaratır. Yine önümüzdeki 1 yıl için 7 bin 500 ton ihracat hedefliyoruz. Kapasitesi 40 bin ton olan fabrikamızın kapasite kullanım oranını da önümüzdeki bir yıl içinde yüzde 5’ten yüzde 50’ye çıkarmayı planlıyoruz. Ondan sonra da bunu her yıl yüzde 25-30 artırarak tam kapasiteye geçmeyi hedefliyoruz.

"BAŞIMIZA GELENLER TÜKETİMİ DÜŞÜRDÜ"
HAYALİM GERÇEKLEŞTİ

Hayalimin bir bölümü gerçekleşti, diğer bölümü gerçekleşmedi. Marka ve ürünlere dair hayalimi gerçekleştirdim. Orada hayalimden fazlasını yaptım. Dardanel’e fazla ürünler bile yükledik şimdi o ağırlıkları attık.
1 MİLYARI GEÇERDİK
Eğer AB problemi olmasaydı, son 10 yıllık süreçte ciromuz 1 milyar TL’yi geçmiş olurdu. Dardanel’in başına gelenler, Türkiye’deki ton balığı tüketimini de düşürdü. Biz işe başladığımızda Türkiye’de ton balığı konservesi tüketimi yoktu, bugün kişi başına 120 gramlara geldi.
TÜKETİMDE GERİ KALDIK
Toplam tüketimimizin 15 bin ton olduğunu varsayıyoruz ama dünyaya göre çok gerideyiz. Bu, Avrupa’da 1,8 kg. Daha 15 kat yol kat etmemiz lazım. Ortadoğu ve Arap ülkelerinde tüketim bizden daha fazla. Libya’da kişi başına 5 kg ton balığı tüketiliyor. Biz kişi başına 4-5 kg balık tüketiyoruz. AB’de bu oran 20 kg civarında.
KAPASİTEMİZİ KULLANACAĞIZ
Ciromuz şu anda çok düşük ama 2012’nin ikinci yarısından başlayarak proje kredimizi kullanarak kapasitemizi hızla kullanır duruma geçeceğiz. 600 milyon TL ciro yapacak üretim kapasitemiz var.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz