Not artarsa endeks 100.000 olur

Ak Yatırım Genel Müdürü Attila Penbeci, sorularımızı yanıtladı.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Not artarsa endeks 100.000 olur


Capital: Faizlerin düştüğü, altında şok düşüşlerin olduğu, borsanın dalgalı seyir izlediği bu ortamda yatırımcı getiriyi nerede arayacak?
- Yatırımcı, getiriyi volatilitenin en yüksek olduğu yerde, hisse senedi piyasasında arayacak. Ancak bunu yaparken profesyonellerden destek almalı. Yine faiz tarafında özel sektör tahvilleri (ÖST) artık önemli bir alternatif haline geldi. Mevduat faizinin 2-3 puan üzerinde getiriler sağlanabilir. Ak Yatırım olarak bizim bu alanda ciddi çalışmalarımız var. Önemli tahvil arzları gerçekleştiriyoruz, Yaptığımız tahvil arzlarını nitelikli ve kurumsal yatırımcılara satmaya öncelik veriyoruz. Bireysel yatırımcılar da bu tarz ürünlerden oluşan fonlara yatırım yapabilir. Türk yatırımcısı artık sadece iç piyasada değil, yurtdışı piyasalarda da getiri arayışında, Burada da profesyonel yardım alarak farklı piyasalarda yatırım yapılabilir.

Capital: Büyük halka arzlar bu yıl ne oranda gerçekleşir? Halka arzlar piyasaya giriş için fırsat mı?
- SPK’nın yeni düzenlemeleriyle birlikte artık halka arzlar daha ince elenip sık dokunur hale geldi. Özellikle küçük halka arzlarda, aracı kurumlara getirilen bakiyeyi yüklenim zorunluluğundan dolayı, burada sınırlamalar olacak, Küçük halka arz furyası sona erdi. Artık aradığımız halka arz tipi ISO 500 şirketleri gibi büyük, piyasada hissedarlarına değer yaratabilecek, düzenli temettü dağıtabilecek kapasitede şirketlerin halka arzının olması, Şirketlerin halka arz taahhütnameleri de bu hedeflerini ortaya koymalı. Yatırımcıların ev, araba alır gibi yatırım yapacağı şirketi iyi analiz etmesi gerekir.

“YENİ HALKA ARZLAR GELİYOR"
ÖST PAZARINDA VARIZ
Yatırımcılar açısından özel sektör tahvilleri, iyi bir alternatif haline gelmeye başladı, Biz kurum olarak bu alanda oldukça aktifiz, aracılık faaliyetinde bulunuyoruz, ÖST'lerin ikincil piyasasında da varız ve gelen talepleri karşılamaya çalışıyoruz, Yeterli ratingi olmayan veya değerlendirme kriterlerimize uymayan şirketin tahvilini piyasaya çıkarmıyoruz, Yeni ÖST arzlarımız olacak, Daha 15 Nisan'da EnerjiSa'nın iştiraki Başkent Elektrik Dağıtım'da Türkiye'deki banka dışı 3 yıl vadeli en büyük ÖST ihracını (350 milyon TL) gerçekleştirdik.
HALKA ARZLAR
Piyasa fırsat verdiği taktirde elimizde çalıştığımız iyi halka arzlar var, Geçen yıl Teknosa, bu yıl Royal Halı gibi halka arzları gerçekleştirdik, Yeni halka arzlar yapacağız, Yurtdışındaki kurumsal yatırımcılara da hizmet veriyoruz, Burada oldukça hızlı bir teknoloji altyapımız var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz