"Ödülün anlamı büyük"

"Çabalarımızın objektif ve prestijli bir bakıştan ödüllendirilmesi kayda değer bir motivasyon sağlıyor."

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Ödülün anlamı büyük


Demirayak Şirketler Grubu, 1920'lerde küçük bir bakkal dükkanı olarak faaliyetine başladı. Bugün ise sektörünün pek çok ödülünü almaya hak kazanmış Türkiye'nin 6 ilinde şubesi olan 400 çalışanlı önemli bir şirket konumunda. Dempaş Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Demirayak, grup olarak bugünkü büyük dağıtım ve üretim ağına ulaşmalanndaki en önemli etkenin, başarı ve büyüme odaklı çalışmaları olduğunu söylüyor. "Bu hedefi gerçekleştirirken, kurumsal kültürümüzün temelini oluşturan ilkelerimizden ödün vermedik" diye konuşuyor. Bir ödülün şirkete kattığın değerin oldukça fazla olduğuna değiniyor ve ekliyor: "Bizim de aldığımız ödüllerin her biri çok anlamlı ve önemli. Bu ödüllerin arasında 2008 yılında, Anadolu Markaları yarışmasında ABC markamızla tarım alanında aldığımız birincilik ödülünü çok önemsiyoruz. Demirayak Şirketler Grubu olarak, Anadolu'dan da değerli ve büyük markaların çıktığı ve örnek oluşturarak ülkemizin marka değerine katkı sağladığını göstermek adına çok önemli bir misyonu yerine getiren 'Anadolu Markaları 2008 Yarışması'nda dereceye girmek bizi çok mutlu etti." Şükrü Demirayak'la, grubun 90 yılda geldiği yeri ve mevcut başarılarının hangi ödüllerle taçlandırıldığını konuştuk:

Şirketin aldığı ilk ve en önemli ödül neydi? O dönem için önemini anlatmak mümkün mü?
2007 Yılında, Dünya Gazetesi tarafından "2007 Yılın İşletmecisi" ödülünü aldık. Bu ödül, büyüme ve hedeflere yaklaşmadaki kararlılığımızı artırırken, kurucumuz Bekir Demirayak'ın bizlere kazandırdığı dürüstlük ve çok çalışma üzerine kurulu olan şirket kültürümüzün de bir kez daha altını çizdi. Aristo'nun bir sözü vardır:
"Biz sürekli tekrarlarımızdan ibaretiz. Bunun için mükemmellik bir davranıştan değil, alışkanlıktan gelir" der. İşimizde mükemmellik arayışı bizim için olmazsa olmaz bir şiar iken, çabalarımızın, objektif ve prestijli bir bakıştan ödüllendirilmesi elbette kayda değer bir motivasyon sağlıyor. Ardından önemli insan kaynakları sitelerinden olan kariyer.net tarafından verilen "İnsana Saygı Ödülü" geldi. Bu da işe alma, yerleştirme ve iş süreçlerinde insan odaklı çalışmamızın ve çalışan memnuniyetine, en az müşteri memnuniyeti kadar önem vermemizin ödülüdür. Mutsuz çalışan, şirketi ileriye taşıyamaz. Buna inanırız. O yüzden biz tüm personelimizi büyük bir ailenin parçası olarak görürüz. Buna uygun davranırız. İşe alma sürecinde adil ve objektif davranır ve sonrasında eğitimlerle, motivasyon yöntemleriyle, çalışanımızın sürecin aktif bir parçası olmasına olanak tanırız. Bu ödül de insan kaynakları politikamızda doğru bir hatta olduğumuzu göstermesinden ve yeni ufuklar açmasından dolayı anlamlı bir ödüldü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz