Öğreten şirketler

İnsanın sadece okulda öğrendikleri yetmiyor...

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Öğreten şirketler


"TAKTİK DEĞİL, STRATEJİ YÖNETMELİ"
Şahin Tulga, uzun yıllar HP Türkiye Ülke Müdürü idi. Ardından Trader Media East’in (TME) CEO’su oldu. Şimdi ise yüksek kârlılık konusunda yöneticilere vizyon kazandırmayı amaçlayan bir eğitim kampı olan “www.profitkar.org” platformunu yönetiyor. HP, eski Digital ve yine eski Compaq’ı içinde barındıran bir şirket. Dolayısıyla, HP şirket kültürü bu üç şirket kültürünün bir harmanı. Tulga, hem Digital hem HP’de yöneticilik yaptığı için her iki şirketten öğrendiği en önemli konuyu şöyle paylaşıyor: “Şirket birleşmeleri insan kaynağının yönetilmesi açısından çok zor. Çok iyi ve detaylı planlanması gerekir. Satın alınan şirketin çalışanlarının motivasyonlarını kaybetmemesi için özel tedbirler alınmalı. Böyle durumlarda eşitlik ve adalet duygusu her zamankinden daha fazla önem kazanır.” Tulga, her şirkette açık ve belirgin hesap verilebilirlik mekanizmasının olması gerektiğini de HP’de öğrendiğini ifade ediyor. “Bu yoksa ve stratejinin hayata geçirilmesi konusunda her bir adımdan birden fazla kişi sorumlu ise o şirketin geleceği parlak değildir” diye devam ediyor. Şahin Tulga ayrıca liderlik ve yönetim konusunda da HP’den çok şey öğrendiğini belirtiyor. Tulga bunları şöyle özetliyor: “Rekabet ortamında taktiklerle yönetilen şirketlerin başarısı, en üst seviyedeki kişinin taktiksel yeteneklerinin üstünlüğü ile orantılıdır. Başarılı taktisyen şirketten ayrıldığında işler birden bire bozulur. Oysa stratejilerle yönetilen şirketlerin iş başarısı insan unsurundan çok daha bağımsızdır. Üst düzey yöneticilerin takımdaşlık ruhuna sahip olması, şirkette çalışan tüm elemanları takımdaşlığa yönlendirir. ”

BABÜR ÇELEBİ / ESAS HOLDİNG GIDA GRUP BŞK.
“EĞİTİMİM ŞEVKET BEY LE DEVAM EDİYOR"
UNILEVER’İN ÖĞRENCİSİYİM

Unilever yılları okul hayatımın devamı gibiydi. Orada 17 yıla yakın zamanım geçti. Emekli olana kadar her yıl beni farklı eğitimlere göndermeye devam ettiler. Unilever’den kurumsallığı, iş hayatıyla aile hayatının dengelenmesini, markanın değerini, tüketicinin önemini ve çalışanlara değer vermeyi öğrendim.
PATRONUN ÖNEMİNİ ANLADIM
Evyap’a geçince ise patronun önemini anladım. O güne kadar hiç patronla çalışmamıştım. İşteki diğer aile fertlerinin duygusal kararlar verebildiğini gördüm. Kurumsallık kadar pratikliğin de iş hayatında geçerli olduğunu bir de Fikret Evyap’ın ürününe olan duygusal bağını ürüne nasıl yansıttığını öğrendim.
KAYBETMEK DE VARMIŞ
Murat Ülker’den ticarette kazanmak kadar kaybetmenin de olabileceğini öğrendim. Sorunları hızla çözüme kavuşturup ileriye bakmamız gerektiğini gördüm. İş hayatındaki cesareti gördüm, bilhassa Godiva süreci benim için ‘altın’ değerindeydi.
SANAL DÜNYANIN DEĞERİ
Dünya ekonomik krizinin ortasında, o yıllarda henüz rüştünü tam ispat edememiş, biraz burun kıvrılan sanal dünya ile karşılaştım. Genç patronum Hanzade Doğan’dan sanal dünyanın önemini, değerini ve bütün dinamiklerini öğrendim. Ayrıca Hanzade Doğan’ın finans konusundaki takipçiliği de benim bu alanda farklı bakış açıları geliştirmemi sağladı.
İŞ HAYATIMIN ZİRVESİNDEYİM
Her şeyi öğrendiğimi sandığımda bir sektör duayeni olan Şevket Sabancı ile karşılaştım. Unilever’de başlayan eğitimim Şevket Bey’in başkanlığında devam ediyor. İş olarak ise private equity bazlı bir ortamda çalışmak gerçekten iş hayatının zirvesinde çalışmak gibi. Tüm deneyimlerimi aktarma şansına sahip olduğum bir ortam. Çağatay Özdoğru’nun başkanlığında iş hayatım devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz