Öğreten şirketler

İnsanın sadece okulda öğrendikleri yetmiyor...

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Öğreten şirketler
Ali Pandır, General Motors’da yapılması gereken pek çok işin yanında, uzak durulması gereken işleri de öğrendi. Babür Çelebi, Evyap’ta patronun önemini, Ülker’de kazanmak kadar kaybetmenin de olduğunu anladı. Yenal Gökyıldırım, Philips kültürü içinde birlikte çalıştığı iş arkadaşlarına geri dönüş yapmanın ve ulaşılabilir olmanın ne kadar önemli olduğunu fark etti. Dilek Başarır, hatalardan ders almayı, Loreal’in kendine özgü kültüründe daha yakından gördü... Sadece bunlar mı? Çok sayıda liderin benzer deneyimi, çok ciddi şekilde etkilendiği geçmiş şirketi var. Öğrenmek... İnsanın sadece okulda öğrendikleri yetmiyor. Zaten bir yerden sonra okul bitiyor. Fakat öğrenmenin bitmemesi lazım. Ben öğrendiklerimin çoğunu Harvard’da master’ı bitirdikten sonra iş yaşamının içinde öğrendim. Yenilikçi olmak için teknoloji kullanımına ve öğrenmeye hevesli olmak çok önemli.” Bu sözler Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv’e ait. Ciliv ilk işi Metagrafics’te de Novasoft’ta da, Microsoft’ta da, Turkcell’de de öğrenme sürecinin hep devam ettiğini söylüyor. Hatta Microsoft’ta çalıştığı dönemde Bill Gates’le öğrenmeyi nasıl geliştirebilecekleri üzerine konuşurlarken, e-öğrenme teknolojilerine ciddi yatırımlar yaparak başarılı olduklarını vurguluyor. Sadece Süreyya Ciliv değil, başarılı pek çok iş dünyası lideri için öğrenme süreci iş yaşamında sürüyor. Babür Çelebi, Türk iş dünyasının en önemli isimlerinden. Unilever’de başladığı kariyeri, Evyap, Ülker, Doğan Online’da devam etti. Bugün Esas Holding Gıda Grup Başkanı olan Çelebi, çalıştığı her şirketten çok önemli deneyimler edindiğini söylüyor. Unilever’i ikinci okulu olarak gören Çelebi, “Evyap’ta patronun önemini, Doğan On-line’daki sıradışı deneyimimden dijital dünyanın ne kadar kritik bir öneme sahip olduğunu öğrendim” diyor.

SELİM SİPER / İPRAGAZ GENEL MÜDÜRÜ
“PAZARLAMA ADINA NE BİLİYORSAM UNILEVER'DE ÖĞRENDİM"
EKSİKLERİMİ KAPATTI

Almanya’da mühendislik tahsili yaptım. O zamanın Alman mühendislik yüksek öğreniminde sadece teknik ve bilimsel dersler görülürdü. Bunların yanında sosyal bilimler, ekonomi, işletme ve pazarlama ile ilgili hiç ders yoktu. Bu alanlardaki açığımı Unilever’de kapatma imkanı buldum. Kurum kültürü, kurumsal yönetişim, iş planı, strateji gibi konuları Unilever’de yaşayarak öğrendim.
PAZARLAMAYI SONRADAN ÖĞRENDİM
Kariyerimin ilk yıllarında, okuduğum mesleğimle ilgili görevlerde bulundum. Vardiya mühendisi olarak başlayan kariyerim, geliştirme yöneticisi olarak devam etti. Bu aşamadan sonra ise pazarlamaya yöneldim. Sırasıyla ürün yöneticiliği ve pazarlama müdürlüğü yaptım.
İLK TÜRK PAZARLAMA DİREKTÖRÜ
Pazarlama adına ne biliyorsam onları Unilever’de öğrendim. Ve Unilever’in Türkiye’deki ilk Türk pazarlama direktörü ve yönetim kurulu üyesi oldum. Bu, bugün başkan yardımcılığına denk geliyor. Ayrıca her işin merkezinde ve tek gelir yaratıcısı olan satışı da Unilever’de öğrendim.


"PHILIPS'DE İŞE ALMAYI ÖĞRENDİM"
Yenal Gökyıldırım, kısa süre öncesine kadar Philips Tüketici Ürünleri şirketinde Batı Avrupa ve Kuzey Amerika bölgelerinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısıydı. Uzun yıllar global liderlik yapan Gökyıldırım, Türkiye’ye Doğan Online Şirketler Grubu CEO’su olarak döndü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz