Organik büyüyerek ilk 10'a gireceğiz

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan ile yeni ürünlerde sağladıkları ivmeyi ve katılım bankalarının geleceğini koştunuk

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Organik büyüyerek ilk 10'a gireceğiz


REKABETİN YÖNÜ
2012 DE İNİŞLİ ÇIKIŞLI
2012 yılının 2011 gibi hareketli, inişli çıkışlı bir yıl olacağını öngörüyoruz. Biz planlarımızı o yönde yaptık, daha ihtiyatlı bir bütçe hazırladık. 2012'de esas rekabetin, hızlı hareketin fon üretme ve mevduat toplamada olacağını düşünüyorum. Zaten bu yılın ilk ayında, sektörde faizlerin geldiği seviye açısından rekabetin yönünün böyle olacağı hissediliyor.
KATILIMDA HIZ SÜRER
Katılım bankacılığı diğer bankaların ötesinde, daha hızlı bir büyüme gösterdi. Katılım bankalarının sektör içinden aldıkları pay bugün yüzde 5'e yaklaşıyor, bu payın artmasını bekliyoruz. Katılım bankaları, 2023'te tüm bankacılık sektöründen yüzde 15 pay almayı hedefliyor. Şubeleşme anlamında iyi bir büyüme görülüyor. Örneğin 2011 'de biz 40 şube açtık, diğer katılım bankalarında da güçlü şubeleşme oldu. 2012'de de şube açma istekleri ifade eden katılım bankaları var. 2012 de bu açıdan olumlu olacak.

Capital:
Uzun vadeli planlarınızda Kuveyt Türk'ü nasıl konumlandırıyorsunuz?
- 2018 vizyonumuzda ilk 10 banka arasında olma hedefimiz var. 2011'de ilk 15'teydik, daha da büyüyor olacağız. Organik büyüme hedefliyoruz. Ayrıca hizmet kalitesinde de ilk 5 büyük banka arasında olmayı planlıyoruz. Müşteriye verdiğimiz önem doğrultusunda çalışmayı hedef edindik. İleri çıkacağımız sektörler, bireysel alan ve KOBİ'ler olacak. Son 2-3 yıldır KOBİ bankacılığında tüm fonlama imkanlarımızı KOBİ'lere açıyoruz. Krediler içinde yüzde 60 kurumsal, yüzde 40 bireysel ve KOBİ tarafıdır. Bugün KOBİ'lerin yüzde 15 olan payını yakın zamanda yüzde 20'ye çıkarmayı planlıyoruz. Tabii gelecekte yurtdışındaki ana ortağımız ve bağlantılarımız sebebiyle uluslararası bankacılık hedefimiz de var. Şu an da Bahreyn, Dubai, Almanya'da şube ve iştiraklerle faaliyet gösteriyoruz. Yurtdışı ağımızın gelişmesinin de büyümemize katkıları artacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz