Perakendeyi çok geç öğrendik

"Türkiye'de perakendede çok hızlı bir dönüşüm yaşandı. AVM'ler olmasaydı bu gelişim yaşanmazdı"

1.04.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Perakendeyi çok geç öğrendik


Abdullah Kiğılı, Türk hazır giyim ve perakende sektörünün öne çıkan isimlerinden biri. Kiğılı, 1965'te Sultanhamam'da babasının kumaşçı dükkanında iş hayatına atıldı. O dönem her sokakta kumaşçı ve terzilerin bulunduğu yıllardı. İlk hazır giyim mağazasını ise 1969'da İstiklal Caddesi'nde açtı.
Sektörün duayeni Osman Boyner'in teklifiyle Beymen'in ürettiği ilk takım elbiseyi, 1971'dekendi mağazasında satmaya başladı. 1972'de Boyner'le ortak oldu ve Beyoğlu Beymen mağazasını açtı. Birlikte 9 yıl boyunca hazır giyim sektörüne pek çok yenilik getirdiler.
Abdullah Kiğılı ve beraberindeki pek çok Türk girişimcisi, Özal döneminde fasonculuk yaparken mağazacılığı ve markanın önemini öğrendi. Sektöre bayilik sistemi hakimdi. Dolayısıyla perakendenin büyük kısmı kayıt dışıydı.
"1995 yılına kadar bu şekilde çalıştık" diyen Kiğılı, 1990'lı yıllarda AVM'lerin açılmasıyla beraber mağazalaşmanın başladığını söylüyor. "2000 yılında taş çatlasa 10 tane AVM vardı. Bir markanın en fazla 10 mağazası vardı" diyen Kiğılı, bugün sadece kendisinin 200 mağazası olduğuna dikkat çekiyor ve ekliyor:
"Bundan 10 yıl önceyle bugünü kıyasladığınızda büyüme yüzde 500'lere varıyor. Bugün 300'e yakın AVM var, her AVM içinde ortalama 150 mağaza var. Bu demek oluyor ki sadece AVM'lerde 5 bine yakın mağaza var."
Sektörün öncü isimlerinden Abdullah Kiğılı, Türkiye'de hazır giyim perakendeciliğini ve gelişimini Capital'e şöyle anlattı:

Capital:
Giyim perakendeciliğinde son yıllarda izlediğimiz değişimi anlatır mısınız? Son dönemin en önemli gelişmeleri sizce neler?
-    Sektörde 45 yılımı bitirdim. 1965'te Sultanhamam'da işe başladığım zaman kumaş ticareti yapıyorduk. Türkiye'de hazır giyim diye bir sektör yoktu, hazır giyim bile yoktu. Her şehrin caddelerinde, sokaklarında kumaş mağazaları ve terziler vardı. Kumaşı kumaşçıdan alıp alıştığınız terziye götürüp provalarla 1 ayda bir elbise diktiriyordunuz.

Capital:
  Hazır giyim perakendeciliği ne zaman başladı?
-    İlk olarak 1971'de Beymen kuruldu. Ardından İGS kuruldu. Ve ilk kez standart bir takım elbise üretimi başladı. 1971 yılında Osman Boyner'in teklifiyle İstiklal Caddesi'nde daha önce 1969'da açmış olduğum kendi Kiğılı mağazamda, Beymen'in ilk takım elbisesini sattım. Beymen'in bayisi olmuştum. Daha sonra 1972 yılında Boyner'le ortak olduk. Beyoğlu Beymen mağazasını açtık. 9 yıl boyunca Beymen mağazasında bütün hazır giyim ürünlerinin satışını yaptık. 1980 yılında ortaklıktan ayrılıp Kiğılı Konfeksiyon Fabrikası'nı kurdum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz