Potansiyel alıcı olmaya devam

Özdemir, “Bugünkü şartlarda 4,5 milyar doları geçen bir ciroya ulaşırsak Limak Grubu’nu çok başarılı sayacağım” diyor...

22.02.2017 15:14:250
Paylaş Tweet Paylaş
Potansiyel alıcı olmaya devam
YURT DIŞINDA FIRSAT ARAYIŞI
AFRİKA ÖNEMLİ

Şu anda Afrika’ya önem veriyoruz. Üç ülkede yatırımımız var. Mozambik’teki çimento fabrikasını aralık ayında devreye aldık. Satışlarımız başladı, her geçen gün daha iyiye gidiyor.
ÜÇ ÖNEMLİ ALAN
Çimento satışlarımız iyiye gidiyor. Bu yılın ortasına doğru Fildişi Sahili’ni devreye alıyoruz. Oradaki fabrikayı da ağustos sonuna doğru devreye alacağız. Senegal Havaalanı’nı ağustosta bitirip devreye alıyoruz. 25 yıl işletme hakkımız var. Afrika’da 3 alanda fırsat arayışlarımız devam ediyor. Altyapı yatırımları, çimento ve havaalanları konusunda Afrika’yla çok ilgiliyiz.
HABERLER GELİYOR
Pakistan’da bazı projeler var. Orada enerji ve altyapı projelerine ilgi duyuyoruz. Hindistan’da ortaklarımız var. Bize fırsatlara dair haber yolluyorlar. Projeleri uygun görürsek orada da çalışmak istiyoruz. Mali’de bir projemiz var. Onun exim kredisiyle uğraşıyoruz. Kahire Havalimanı’nı yaptık, bitirdik. 2 yıl yönetimini yapacağız. Kuveyt’le de ilgileniyoruz.
BALKANLAR’DA ENERJİ
Kosova’da, Makedonya’da çok etkiniz. Arnavutluk’ta baraj inşaatımız devam ediyor. Kosova, Makedonya ve Arnavutluk’ta maden, ulaşım, enerji projeleriyle ilgiliyiz. Enerjide hem HES hem kömüre dayalı projelerle ilgileniyoruz. Arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor.

ENERJİDE PLAN
DEV SATIN ALMA

Enerji sektöründe yeni projeler ve satın almalar yoluyla portföyümüzü büyüterek 4.000 MW`lık kurulu güce ulaşmayı planlıyoruz. Siirt Botan Havzası’nda 517 MW üretim kapasitesine sahip Çetin HES yatırımıyla yakından ilgileniyoruz. Bu bölgede 450 milyon dolarlık yatırım planlıyoruz. Norveçli Statkraft’tan Çetin Barajı ve HES projesini ocak sonuna kadar alacağımızı düşünüyorum.
HES VE DOĞALGAZA YATIRIM
Kargı HES inşaatını 2017 yılı Mart ayında bitireceğiz. 100 MW üretim kapasitesine sahip bu HES’imiz için toplam 125 milyon Euro’luk yatırım yaptık. Gürsöğüt HES’in ihalesini 2016 yılında kazanmıştık. 55 MW üretim kapasiteli HES için 125 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Hamitabat Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali’nde 520 milyon Euro’luk yatırımımıza 2014 yılında başlamıştık ve haziran ayında operasyona başlayacak.
EK DEV ÜNİTE

Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri’nde yenileme ve rehabilitasyon yatırımlarına 2017 yılında başlıyoruz. Toplam yatırım büyüklüğümüz 240 milyon Euro olacak. Yeniköy termik santraline 400 MW büyüklüğünde yerli kömüre dayalı 600 milyon dolarlık ilave bir ünite yatırımı yapacağız. YENİLENEBİLİRDE HEDEF
Bu yıl, Konya’da ve Isparta’da toplam 20 MW üretim kapasitesine sahip güneş santrali yatırımlarına başlıyoruz. Yatırım büyüklüğümüzün 20 milyon dolar olmasını bekliyoruz. Benzer şekilde, Aydın’da jeotermal yatırımımıza başladık. 15 MW büyüklüğündeki projemiz için 50 milyon dolarlık bir yatırım yapacağız.

2017'DE LİMAK'IN ROTASI
POTANSİYEL ALICIYIZ

Faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde büyümeye, kapasite artırımlarına ve yeni yatırımlara devam etmeyi planlıyoruz. 2017 yılında da sektörel hedeflerimize uygun ve sinerji yaratabilecek kamu özel iş birliği projelerinde ve özelleştirme ihalelerinde güçlü bir potansiyel alıcı olarak bulunmaya devam edeceğiz.
YÜZDE 20 BÜYÜME
Dolar bazında yüzde 20 büyüme hedefimiz var. Böylece 4,8 milyar dolar ciroya ulaşmaya çalışacağız. İnşallah bu yeni döviz kurlarıyla bu hedefimizi yakalayabiliriz. Yakın zamanda doların spekülatif yükselmesinin sona ereceğini, dolar kurunun daha önce 2017 için tahmin ettiğimiz rakamlara yaklaşacağını düşünüyorum.
KUR TAHMİNİM

Yani dolar kurunun 3,50-3,60 seviyelerine oturacağını tahmin ediyorum. Bu yüksek seviyenin spekülatif olduğuna inanıyorum. Anormal bir talep oldu. Piyasa da çok sığ. Merkez Bankası’nın alacağı birkaç önemli kararla bu sığlığa rağmen bu işe bir çare bulunabilir diye düşünüyorum.

LİMAK GRUBU'NUN GELECEK HEDEFLERİ
2015 ciromuz 3 milyar 445 milyon dolardı. 2016’da yüzde 20 büyümeyle 4 milyar dolara ulaştık. Ciromuzun 3’te 1’i yurt dışından geliyor. Bu şartlarda 4,5 milyar doları geçersek büyük başarı olarak görürüm. Yatırımlarımızı da ağırlıklı olarak yurt içinde gerçekleştiriyoruz. Bu denge korunacak. Limak olarak bağlı ortaklıklarımızla beraber 2017’de 3,7 milyar dolar yatırım yapacağız. 2020’ye kadar yurt içi ve yurt dışında 4 sektöre yaklaşık 12 milyar dolar yatırım yapacağız Şu anda devam eden 8,5 milyar dolarlık projemiz var. Bunun yüzde 60-70 aralığındaki kısmı yurt dışında. Tüm yatırımların finansmanı sağlandı, yatırımlar devam ediyor. Tek rahatsızlık veren konu döviz fiyatındaki ani değişimler. Taahhüt işlerimizde, altyapı, enerji, çimento sektörlerinde satın alma, ortaklık görüşmeleri yapıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz